Gündem

NASA: Dünyaya Çöp Yığını Çarpacak!

Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi NASA, Dünya‘ya bir çöp yığınının çarpacağını bildirdi.

Gezegenimiz Dünya bilindiği üzere bir çekim alanına sahip. Bu çekim alanına giren cisim ve maddeleri, meteorları ve bozuk/çalışmayan eski uydu parçalarını kendi yörüngesine ve daha sonra içine çekebiliyor.

Uzunca bir süredir filmlere konu olan bu senaryoya yakın bir olayı yaşayacağımızı NASA bir açıklamayla duyurdu. NASA’nın yaptığı açıklamaya göre Dünya yörüngesine veya etrafına seyahat eden uzay araçları, içindeki astronotların çöplerini hedeflenen miktara ulaştıktan sonra uzay boşluğuna bırakıyor.

Dünya'ya çarpacak olan çöp yığınının uzaydaki hareketi
(Yukarıdaki görselde çöp yığınının hareketini görebilirsiniz.)

Uzay boşluğuna bırakılan bu çöpler de Dünya’nın çekim kuvveti nedeniyle atmosfere giriş yaparak diğer her madde gibi genelde çoğu sudan oluşan gezegenimizde okyanuslara düşüyor.

NASA, uzayda biriken çöp cisimlerinin bir araya gelerek göktaşı gibi bir hal aldığını saptadı. Yaptığı araştırma ve karşılaştırmalar sonucunda hiçbir göktaşına benzemeyen bu cisme “WTF” adı verildi. Kod numarasıyla birlikte WT1190F adını taşıyan bu cismin, detaylı araştırmalardan sonra bir çöp yığını olduğu anlaşıldı.

13 Kasım‘da Dünya atmosferine giriş yapacak olan bu çöp yığınının atmosferde yanıp yanmayacağı bilinmiyor ama yanmasa bile muhtemelen Hint Okyanusu‘na düşecek olan çöp yığını, kimseye zarar vermeyecek.

İlginizi Çekebilir;

Her Hafta Bir Yeni Ürün Çekilişi Yaptığımız YouTube Sayfamıza Abone Oldunuz mu?

160 TL değerinde Shengkai D97 Drone – Ödüllü Video

Yorumlar
Yukarı Çık