Soru-Cevap

Monitör Yenileme Hızı Nedir? Hertz Değeri Nedir?

Bilgisayarlarımızın monitörlerinde sıkça karşılaştığımız Hz değeri yani Hertz nedir? Yenileme hızı olarak da bilinen Hz değeri ne işe yarar.

Monitör özelliklerinde sıkça rastladığımız yenileme hızı ve ya Hz değeri olarak bilinen Hertz ne işe yarıyor? Bu ifade aslında o monitörün saniyede kaç kare görüntü bastığını belirtir. Yani saniyede monitörün gösterdiği görüntü sayısıdır.

Yenileme hızı ne kadar yüksek olursa görüntü kalitesi de o kadar artar. Yani saniyede 30 kare görüntü yerine 60 kare görüntü çok daha kaliteli bir izleyiş keyfi sunacaktır. Satışta bulunan monitörlerde genel olarak 30 Hz, 60 Hz, 75 Hz, 120 Hz ve 144 Hz değerleri karşımıza çıkmaktadır. Hz değeri ne kadar yüksek olursa monitörün görüntü kalitesi de o kadar artar.

Hangisi tercih edilmeli?

Saniyede 144 kare görüntü sağlayabilen monitörler genellikle oyuncuların tercihi olmaktadır. Eğer bilgisayarınızı bir oyuncu gibi optimize etmemiş ve diğer parçalarını buna göre seçmemişseniz 144 Hz sizin için yüksek bir değer olacaktır.

Normal bir kullanıcı için 60 Hz, mümkünse 75 Hz değerindeki monitörlerin ideal olacağını söylememiz mümkün. Hem fiyat hem de günlük kullanımdaki performansları açısından bu Hertz değerine sahip monitörler kullanıcı açısından çok daha uygun olacaktır.

Yorumlar
Yukarı Çık