Yazılım

Microsoft’tan WannaCrypt Virüsü Hakkında Duyuru

Microsoft, 12 Mayıs’tan bu yana dünyanın her yerinde yayılmaya devam eden fidye virüsü WannaCrypt’tan korunmak için kullanıcıların alması gereken önlemleri sıraladı.

WannaCrypt, WannaCry, WannaCryptor, Wcry gibi isimlerle anılan fidye virüsü Windows işletim sistemi kullanan birçok kişisel bilgisayarı tehdit ediyor. Bulaştığı sistemlerde dosyaları şifreleyen söz konusu virüs, belirli bir bitcoin ödemesi karşılığında dosyalarınızı size geri veriyor.

Geçtiğimiz hafta İngiltere, İspanya, Brezilya gibi ülkelerde devlet kurumlarında soruna yol açacak kadar ileri giden bu fidye virüsü günden güne daha fazla yayılıyor. Konuyla ilgili çalışmaların devam ettiği aşikar, fakat normal kullanıcıların söz konusu tehlikeye karşı alabileceği önlemler neler?

Microsoft’un kullanıcılara yolladığı duyuruda konuyla ilgili çok detaylı bir anlatım yapılmış durumda. Kullanıcıların yapması gereken bazı düzenlemeler maddeler halinde anlatılıyor.

Kullanıcıların alması gereken önlemler

  • Microsoft, bu fidye virüsünden korunmak için Windows 10’un son sürümüne geçmelerini ve tüm güncellemeleri yapmalarını öneriyor.
  • MS17-010 kodlu Windows güncellemesi henüz yapılmadıysa bir an önce yapılması gerekiyor.
  • Windows Defender 1.243.297.0 güncellemesi virüsten korunmak için şart. Bu sürümle WannaCrypt kolaylıkla tespit edilip etkisiz hale getiriliyor.
  • Gelen e-postalarımıza bu sıralar ekstra dikkat etmemiz gerekiyor. Bilinmeyen bağlantıların, hatta bilinmeyen adreslerden gelen postaların dahi açılmamasında fayda var.
  • Windows Defender’da Ayarlar kısmından bulut tabanlı korumanın aktif edilmesi tavsiye ediliyor.

Genel Tavsiye

WannaCrypt gibi Microsoft’u bile zor duruma düşürebilecek fidye yazılımlarına karşı normal kullanıcıların yapabileceği şeyler sınırlıdır. Yani bizler önerilen ayarlara dikkat ederek, yayınlanan güncellemeleri yapmak dışında pek bir önlem alamayız.

Yapılan yayınlar ve duyurularda bu konunun fazlaca abartıldığını görüyoruz. Yani son kullanıcıda bir gerginlik havası oluşturmaya yönelik yayınlar yapılıyor. Bunların abartı olduğunu da söylemeden geçemeyeceğiz.

Yapılacak şeyler ilgili kurumlar tarafından açıklanıyor. Eğer bir IT elemanı değilseniz ve bu konularla uzaktan yakından dilginiz yoksa, ayarlarınızı ve güncelleştirmelerinizi yapın ve endişe etmeyin.

Yorumlar
En Başa