Konsol

Microsoft, XBOX One’dan 400 Milyon Dolar Zarar Etti

Microsoft’un kompakt eğlence ve oyun konsolu XBOX One açıklanan son rakamlara göre firmaya pahalıya mâl oldu. İşte detaylar.

Oyunseverler tarafından sürekli eleştirilen Microsoft’un hepsi bira arada eğlence ve oyun konsolu XBOX One özellikle yazılımsal eksiklikleri nedeniyle topa tutuluyordu. Bu eleştiriler satış rakamlarına da yansımış durumda.

Microsoft’un açıklamalarına göre XBOX One’ın geliştirilmesi ve reklamı için toplamda 2.1 milyar dolar harcanmış. Buna karşın toplam gelir yalnızca 1.7 milyar dolarda kaldı. Bu da toplamda 11.7 milyon adet XBOX One satıldığını gösteriyor.

Verilen rakamlara göre Microsoft’un XBOX One ayağında 400 milyon dolarlık bir zarardan bahsediliyor. Geçtiğimiz yıl Eylül ayında raflardaki yerini alan konsolun halen kâra geçememiş olması firma açısından departman içerisinde çalkantılara yol açacak gibi görünüyor.

Konsol piyasasında PlayStation 4‘ün çok gerisinde kalan XBOX One’ın önümüzdeki dönemde kâra geçebileceğini söylemek mümkün fakat geç kalmış olması firma açısından büyük bir hezimetin de göstergesi oldu.

Yorumlar
Yukarı Çık