Yazılım

Microsoft’un Yeni İşletim Sistemi “Windows 10” Oldu

Microsoft, San Francisco’da düzenlediği etkinlikte beklentilerin aksine Windows 9’u değil Windows 10’u tanıttı.

Son bir kaç aydır hakkında türlü dedikodular ve sızıntılar çıkan yeni Windows nihayet karşımıza çıktı. Microsoft‘un dün San Francisco‘da düzenlediği etkinlikte tanıtılan yeni Windows’un ismi, beklendiği gibi Windows 9 değil, Windows 10 oldu. İsim olarak Windows 9’un neden pas geçildiği henüz bilinmese de önemli olan beklentileri karşılayıp karşılayamayacağı. Tanıtılan yeni Windows’da gördüğümüz üzere oldukça tepki çeken başlat menüsünün olmayışı ve metro arayüz dayatması gibi eleştirilen yönlerde değişikliğe gidildi.

Başlat menüsü artık Windows 10’la birlikte geri dönüyor. Hem de metro arayüz entegre edilmiş bir biçimde. Windows 8’le kaldırılan başlat menüsü, gelen tepkiler sonucunda Windows 8.1‘le bir miktar geri dönmüştü, fakat eskiden beri o alıştığımız işlevsellikten çok uzaktı. Windows 10’da bulunacak olan başlat menüsü ise alıştığımız tarzda, üstelik artık o canlı metro arayüz kutucuklarını da bünyesinde barındırıyor. Yeni başlat menüsünde klasik menü ögelerinin sağ tarafında metro arayüzün canlı kutucukları yer alıyor. Böylece menü üzerinden kutucuklar sayesinde uygulamaları açmadan hava durumu, e-posta bildirimi gibi Windows 8’den alıştığımız kontrolleri yapabiliyoruz. Arama kutucuğu da artık tekrar başlat menüsü altındaki yerini almış durumda. Üstelik yeni haliyle hem lokal hem de web araması yapabiliyorsunuz.

Windows 10 ile birlikte gelen yeniliklerden birisi de artık Store‘dan edindiğimiz uygulamaları tam ekran çalıştırmak zorunda değiliz. Windows 8’de bu gerçekten can sıkıcı bir durumdu. En basit bir e-posta kontrolü için bile tam ekran bir uygulama çalıştırmak ve pencereler arası geçiş yapmanın verdiği hantallık basit bir işi bile zaman kaybı haline getirebiliyordu. Windows 10’da uygulamaları da artık istediğimiz pencere boyutunda açabiliyoruz.

Elden geçirilen “Snap” özelliğiyle birlikte aynı ekranda dört adet uygulama yerleştirme imkanı sağlayan Windows 10 üstüne bir de çoklu masaüstü desteğiyle geliyor. Görev çubuğuna yerleştirilen bir buton yardımıyla ya da eski usul Alt+Tab kombinasyonuyla, açtığımız birden çok masaüstü seçeneklerinin arasında geçiş yapabiliyoruz. Ayrıca görev çubuğunda bulunan bu buton sayesinde açık olan bütün uygulamaları listeleyip, aralarında hızlıca geçiş yapabiliyoruz.

Microsoft yeni işletim sistemiyle IT sektörünü ve kurumları da hedefleri arasına aldı. Bunun için geliştirilen yeni komut sistemi de artık kopyala – yapıştır gibi küçük ama oldukça kullanışlı detayları da beraberinde getiriyor. Windows 10, Windows 8 gibi dokunmatik ekran ve tablet desteğiyle geliyor. Bu yüzden Windows 10’da dokunmatik deneyimi de geliştirilen yönlerden biri oldu. Bunların yanında Windows 8 ile gelen, ekranın sağ tarafından çıkan Charm Bar da yerini koruyor. Hakkında belirtilen tek şey ise final sürüme kadar, barın yerinde ve özelliklerinde değişikliğe gidilebileceği oldu.

Windows 10’un ilk ön izleme sürümü bugün kullanıcılara sunulacak. İlk etapta PC odaklı çıkacak olan ön izleme sürümüyle gelecek geri bildirimler sayesinde Windows 10’un tam haline getirileceği konuşuluyor. Tahminler yeni Windows’un 2015 yılı ortalarında yapılacak olan Microsoft Build konferansıyla piyasaya sürüleceği yönünde. Windows 8 kullanıcılara ücretsiz geçiş imkanıyla ilgili ortalıkta dolaşan dedikoduya ise henüz resmi bir yanıt gelmedi.

Yeni Windows 10 hakkında bir de video yayınlandı. Yayınlanan bu videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz.

Yukarı Çık