Gündem

Microsoft’un Project Adam Devrimi

Microsoft'un yapay zeka yazılımı "Project Adam" rakiplerine fark attı. Gördüklerini tanıyabilen sistem gelecekte hangi cihazlarda kullanılacak?

Terminatör filmlerinden aşina olduğumuz yapay zeka gerçek olursa şaşırmayın. Apple, Google ve Microsoft gibi teknoloji devleri yapay zeka çalışmalarına tam gaz devam ederken gelişmeleri gördükçe insan Terminatör filmini hatırlayıp ürpermeden edemiyor.

Microsft'un yapay zeka projesi "Project Adam", son yapılan testlerde alanında devrim niteliği taşıyan sonuçlar verdi. 22 bin kategoride milyonlarca fotoğrafı %29.8 oranında doğrulukla tanımayı başaran yazılım Google'ın yapay zeka yazılımı DistBlief'ten 50 kat daha hızlı çalışarak rakipleriyle arasındaki farkı ortaya koydu.

Yapay zeka alanında Google'ın DistBlief'inin gördüklerini tanıma oranının %15.8 olduğunu göz önünde bulundurusak, "Project Adam"ın aldığı %29.8'lik sonuç devrim niteliği taşıyor diyebiliriz.

Peki ne işe yarayacak bu yazılımlar?

Teknoloji devlerinin yapay zeka yazılımları aslında diğer elektronik cihazlar ve yazılımlar gibi hayatımızı kolaylaştırmaya yönelik yapılan çalışmalar. Mesela Google'ın yapay zeka yazılımını kendi servislerinde imaj tanıma teknolojisi olarak entegre etmeye çalıştığını biliyoruz. Microsoft'un da "Project Adam"ı aynı amaçla değerlendireceği tahmin ediliyor.

Gördüklerini tanıyabilen yazılımlar ilerde mobil cihaz güvenliği açısından kullanıcıları başka boyutlara taşıyabilir. Sizi tanıyıp kişisel ayarlarınızı yapılandırabilen cihazlarınızın olacağını söyleyebiliriz. Ya da çocuğunuzu tanıyarak sadece ona ayırdığınız oyunlar bölümüne girip cihazı kurcalamasını engelleyebileceksiniz. Cihazınız çalındığında hırsızlara karşı kendini kilitleyip size bir yer bildirimi de gönderebilir. "Beni götürüyorlar, acil yetiş." şeklinde bir SMS'i yakın bir tarihte akıllı telefon ve ya tabletinizden alma ihtimalimiz yüksek.

Mobil cihazların yanı sıra yapay zeka yazılımları akıllı ev teknolojilerinde de aktif olarak yer bulacak. Sizi tanıyan eviniz, kapınız, sizi izleyip rahatınız için çalışacak sistemleriniz olabilir. Iron Man, Tony Stark'ın evi gibi bir evi olmasını kim istemez ki?

Yorumlar
Yukarı Çık