İnternet

Microsoft, Bing’de Unutulma Hakkı Uygulamasına Başladı

Avrupa Birliği'nin "Unutulma Hakkı" kararından sonra Google arama motoru ile başlayan süreç, Microsoft'un Bing arama motorunu da kapsadı. Microsoft, bugün yayınladığı açıklamada, Bing'den kişisel verilerinin silinmesini isteyenlerin başvurularının değerlendirileceğini açıkladı.

Unutulma hakkı çerçevesinde Microsoft'un yayınladığı dijital form, AB vatandaşlarına kişisel verilerini silme başvurusu yapma imkanı sağlarken şirket konuyla ilgili bazı şartlar arıyor.

Microsoft'un Unutma Şartları;

Microsoft, unutmak için bazı kriterler öne sürdü. Unutulma formunu kullanarak başvuracak kişilerin kamuoyunca tanınan şahsiyetler olması şartı bunların başında gelirken, neden unutulmak istediklerini de detaylıca anlatmaları gerekecek. Bu yolla gereksiz başvuruların ve zaman kaybının önüne geçmeyi hedefleyen şirket, ifade özgürlüğünün kısıtlanmasının da önüne geçmeye çalışacak.

Öte yandan unutulma hakkı formunu daha önce yayınlamış olan Google'ın başvurulara yetişmekte zorlandığını biliyoruz. Bu bağlamda Microsoft'un ileri sürdüğü şartlar pek de gereksiz görünmüyor.

Yorumlar
Yukarı Çık