Gündem

Microsoft, 200 Bin Dolar Zarara Yol Açan Hacker’la Anlaşma Yaptı!

Yazılım devi Microsoft, Çek Cumhuriyeti vatandaşı olan ve yüksek miktarda ceza alan bir hackerla tuhaf bir anlaşma yaptı.

Çek Cumhuriyeti vatandaşı olan 30 yaşındaki yazılım korsanı Jakub F, Microsoft ve diğer büyük şirketlere telif hakkı nedeniyle yüzbinlerce dolar zarar verdi. Microsoft ise hacker‘ın cezasını kanun yoluyla değil farklı bir yöntemle belirledi.

MicrosoftJakub F‘dan bilgisayar ve yazılım korsanlığı ile ilgili eğitici bir video çekmesini ve bu videonun iki ay içerisinde 200 bin izleyiciye ulaşmasını istedi. Eğer bu izlenme sayısına ulaşabilirse Microsoft, talep ettiği parayı almaktan vazgeçecekti.

Jakub F adlı korsan, 22 Kasım tarihinde YouTube’a yüklediği video ile 5 gün içerisinde 400 binden fazla izlenme sayısına ulaştı ve bu kadar büyük bir para cezası ödemekten kurtuldu.

Aşağıdaki videoda Jakub Korsanlığımın hikayesi” adıyla Çekçe hazırladığı videoda “Yaptığımın bir suç olduğunu bilmiyordum. Bunun büyük şirketlere zarar vereceğini de. Büyük firmalar için çok küçük bir balık olduğumu düşündüm” diyor. Ayrıca yazılım korsanlığını para yerine eğlenmek için yaptığını söyleyen Jakub, yazılım korsanlığı yapan diğer kişilere uyarıda bulunuyor.

Microsoft, 200 Bin Dolar Zarara Yol Açan Hacker’la Anlaşma Yaptı!

Yorumlar
Yukarı Çık