Bilgisayar

Mac Mini de Yenilendi

Apple, dün akşam düzenlediği tanıtım etkinliğinde Mac Mini’yi de boş geçmedi.

Apple‘ın en son iki sene önce güncellediği Mac Mini, sonunda yeni donanımlarına kavuştu. Hem de 100$ daha ucuz.

Apple’ın dün akşam saatlerinde gerçekleştirdiği etkinlikte tanıtılan iPad, iMac, OS X Yosemite ve iOS 8.1‘in dışında, söylentiler Mac Miniler’in de yenilenmiş olarak tanıtılacağı yönündeydi. Nitekim beklenen oldu ve yeni Mac Mini karşımıza çıktı. Donanımsal geliştirmelerin dışında 100$ ucuzlayan fiyatıyla dikkat çeken Mac Mini’nin detayları ise şöyle;

Üç farklı modeli bulunan Mac Mini’nin en hesaplı versiyonunda 1.4 GHz‘lik çift çekirdekli Intel Core i5 işlemci yongası ve 4 GB Ram bulunuyor. Intel HD Graphics 5000 grafik yongası kullanan modelde 500 GB Sabit Disk mevcut.

Ortaya konumlandırılan model ise, çift çekirdekli 2.6 GHz‘lik Intel Core i5 işlemci yongasının yanında 8 GB Ram, 1TB Sabit Disk ve Intel Iris Graphics grafik kartıyla geliyor.

Mac Miniler’in en üst versiyonunda çift çekirdekli 2.8GHz saat hızında çalışan Intel Core i5 işlemci yongası bulunurken, grafik kartı olarak orta seviyede de bulunan Intel Iris Graphics tercih edilmiş. 8 GB Ram ile gelen modelde depolama alanı olarak tercih edilen 1 TB‘lık Fusion Drive en dikkan çeken özellik durumunda.

Bunların dışında Mac Miniler, 2 adet Thunderbolt portu ve 802.11ac Wi-Fi desteğiyle geliyor. Dört çekirdekli i7 işlemciler kullanıcılara sunulmazken, isteğe göre 3.0GHz‘lik çift çekirdekli Intel Core i7 işlemci, 16 GB Ram ve SSD gibi donanım yükseltmeleri satın alınabiliyor. Yeni Mac Miniler de büyük kardeşleri gibi Mac OS X 10.10 Yosemite ile birlikte geliyor.

Apple tarafından yapılan fiyatlandırmaya göre 1.4GHz’lik modelin satış fiyatı 499$ iken; 2.6GHz’lik modelin fiyatı 599$ oldu. Üst modelin fiyatı ise 999$ olarak belirlendi. Peki cihazların Türkiye fiyatları ne durumda? Giriş seviyesindeki Mac Mini’nin fiyatı 1.499TL, Orta seviyede bulunan model ise 1.999TL‘den satışa çıkıyor. Üst modelin etiket fiyatı ise 2.999TL. Üç model de şu an Apple Store Türkiye üzerinden satışa çıkmış durumda.

Yorumlar
Yukarı Çık