Çevre Birimleri

Logitech MK520 Wireless Klavye/Mouse Set | Değerlendirme

Klavye-Mouse setleri ile ilgili özellikle istenen uzun süreli kullanımlarda rahat edilebilecek bir set tavsiyeleri üzerine Logitech’in MK520’sinin değerlendirmesini yapmakta fayda gördük.

Logitech’in kablosuz klavye-mouse setlerinden biri MK520, özellikle uzun süre bilgisyar başında geçirenler ve çok yazı yazanlar için ideal bir set.

Logitech MK 520’nin özelliklerine madde madde göz atalım, daha sonra kendi izlenimlerimize geçelim…

 

 

– Tam büyüklükte klavye;

Logitech MK520’yi almayı düşünenler için klavyesinin tam boyutta, yani tüm tuşların sıkıştırılmamış bir şekilde dağıtıldığını söyleyelim. Bu sıralar özellikle taşınabilir olsun, çantaya sığsın diye birçok klavyenin sıkıştırılan tuş yerleşimi bazı kullanıcıları çileden çıkarabiliyor. 

 

– Incurve Tuşlar;

Klavyenin kıvrımlı yapıda tuşlara sahip olması hem çok sessiz bir çalışma keyfi sunuyor hem de tuş geçişlerinde büyük rahatlık sağlıyor. Günlük 10 bin üzerinde tuş basışı ortalamasıyla çalıaşn biri olarak benim için ideal olduğunu söyleyebilirim. Ayrıca klavyeye daktilo muamelesi yapan, yani sert basıp ses çıkaran biri olarak bu klavyeden ses çıkartamadığımı da ekleyeyim…

 

 

– Kablosuz Bağlantı;

2.4 Ghz kablosuz bağlantı olarak belirtilen setin bağlantı özelliğinin Türkçesi, size daha uzun mesfeden bağlanma imkanı vermesi. Uzun mesafede genelde yaşanan basış gecikmeleri veya yaşanan kesintiler MK520 ile yaşanmıyor. Arada 1 duvar olduğu halde 10 metre kadar ileri gitsenizde bağlantıda sorun yaşamıyorsunuz.

 

 

– Pil Ömrü;

Geldik kablosuz klavye mouse setlerinin en büyük sıkıntılarından birine. Logitech MK 520’yi tavsiye edilecek ürün olarak seçmemin sebeplerinden biri de aslında bu yönü. Sizde benim gibi sürekli kablosuz klavye mouse setinizin pilini değiştirmekten sıkıldıysanız, MK520 sizin için biçilmiş kaftan. 

Üzerinde belirtilene göre klavye 3 yıl, mouse ise 18 ayı bir pille atlatabiliyor. Tabii bizlerin kullanımıyla bu süre biraz daha düşecektir. Yine de 6 aya varan pil dayanıklılığı sunacak olması bile bir klavye mouse seti için başlı başına tercih sebebi olabilir.

Bu arada klavyenin 2 adet mouse’un da 1 adet AA (normal kalem pil) ile çalıştığını ve kutuda takılı halde geldiğini de belirtmeden geçmeyelim.

 

Mouse;

Açıkçası MK520’nin bizleri hayal kırıklığına uğratan tek yönü mouse’u oldu. Mükemmel görünüm, estetik ve özelliklerle donatılan klavyenin yanına bu kadar sade bir mouse’un koyulmuş olması ilginç. Fakat normal bir kullanıcı için gayet yeterli bir mouse olduğunu da söylemeden geçmeyelim. Biz üzerinde en az 9 tuş bulunan ve en az 6000 dpi hassasiyete sahip mouse kullanan insanlar olduğumuz için bizlere biraz sade geliyor fakat evde kullanım için MK520 ile gelen mouse tam elinize göre ve tüm yüzeylerde sorunsuz çalışmasının yanı sıra kenarlarında lastikli kavrama çizgilerine sahip gayet başarılı bir ürün.

 

 

Unifying Alıcı;

Logitech MK520’nin alıcısı tak-unut cinsinden. Setin alıcısı o kadar küçük ki masaüstü bilr bilgisyarda nereye taktığınızı bile göremeyebilirsiniz.

 

Logitech MK520 Fiyat;

Bu yazının yazıldığı tarihte Logitech MK520, 160 TL ile 180 TL arasında fiyatlarla satışta bulunuyor. Doların artışıyle tabii bu tür ürünlerde önemli fiyat artışı olduğunu gözlemlemek mümkün. Fakat muadilleri ile karşılaştırıldığında MK520’nin fiyatının normal seviyede olduğunu söylememiz mümkün. Logitech’in 3 yıl garanti sunduğu bu ürünün fiyatı diğer markaların bu ayardaki ürünlerine göre daha uygun diyebiliriz.

 

 

Logitech MK 520 Değerlendirme;

Eğer çok yazı yazan ve bu konuda rahat etmek isteyen biriyseniz kesinlikle tavsiye edebiliriz. Özellikle tuş geçişlerinin sessizliği, ev ortamında gürültü yapmak istemeyenler için kesin çözüm. Pil ömrünün çok iyi derecede olması ayrıca MK520’nin alınması için diğer bir sebep diyebiliriz. Sizde mevcut klavye mouse setinize pil dayandıramıyorsanız ve kablolu bir ürün almak istemiyorsanız, MK520 tam size göre…

Klavyesinin yazım rahatlığı, tuş geçişleri için özel tasarlanmış incurve tuşları, dikey olarak saklanabilmesi (klavyeyle işiniz bittiğinde dikey olarak masanızın bir kenarına koyabiliyorsunuz), tüm sistemlerle uyumlu çalışabilmesi MK520’nin diğer tercih sebepleri arasında sayılabilir.

 

İlginizi Çekebilir;

Logitech MK345 Wireless Klavye/Mouse Set | Değerlendirme

GIGABYTE-AKS AIVIA OSMIUM Oyuncu Klavyesi

Yorumlar
Yukarı Çık