Mobil

LG G5 – LG G4 Karşılaştırması

LG, yeni amiral gemi modeli G5’i tanıttı. Peki bir önceki yıl satışa sunulan LG G4 ile arasında ne gibi farklar bulunuyor?

LG’nin G5 tanıtımının ardından cihazın tüm özelliklerine göz atmıştık. Şimdide bir önceki amiral gemi modeli G4 ile arasında ne gibi farklar var ona göz atıyoruz.

LG G5 Tanıtıldı, Cihazın Görselleri ve Tüm Özellikleri için Tıklayın

Tasarım

Yeni tanıtılan LG G5’in LG G4’e göre çok daha sade bir tasarımla geldiğini söylemek mümkün. Zira LG G4’te deri arka kapak ve kavisli tasarım gerçekten albenili duruyordu. Fakat LG G5’in metal kasası ve sade görünümü ortada.

İşlemci

LG G4’te 6 çekirdekli Snapdragon 808‘e yer veren LG, G5’te Qualcomm’un yeni bombası Snapdragon 820 ile geliyor. İşlemci konusunda büyük fark olduğunu söylemek mümkün. Fakat her zaman belirttiğimiz gibi normal kullanımda belirli bir seviyenin üstü performansa sahip olan işlemciler zaten istenilen işlem gücünü sağladığı için tercih sebebi olabilir mi sorusu kullanıcıya kalıyor.

Ekran

Ekran konusunda LG G4’te zaten çıtanın üstünde bir kalite sunan LG, G5’te de pek değişikliğe gitmemiş. LG G4’te 5.5 inch 1440×2560 piksel çözünürlükte ekran kullanan LG, G5’te 5.3 inch 1440×2560 piksel ekrana yer vermiş.

Ekran konusunda LG G5’in tek artısı “Her zaman açık” modunun gelmesi. Yani artık cihaza müdahale etmeden her baktığınızda saat tarih gibi bilgileri görmeniz mümkün olacak.

Kamera

LG, en büyük yeniliği kamerada yaptı diyebiliriz. LG G5’in 16 MP + 8 MP çift arka kamera ile gelmesi büyük bir artı oldu. Zira bu şekilde çok düşük ışıkta bile kaliteli fotoğraflar çekilebilecek. LG G4 ile arasında en keskin fark kamera oldu diyebiliriz.

RAM ve Depolama

LG G4’te kullanılan 3 GB RAM yerine LG G5’te 4 GB RAM ile karşılaşıyoruz. Depolama alanında ise bir değişiklik yapılmamış.

Batarya

LG G4’te 3000 mAh batarya kullanılırken LG G5’te 2800 mAh batarya kullanılmış. Bu farkın işlemci farkıyla kapatılacağını tahmin etmek güç değil. Fakat uzun üsre LG G4 kullanmış biri olarak şunu söyleyebilirim, bu cihazlarda bataryayı tüketen asıl unsur işlemci değil, yüsek çözünürlüklü ekran. O yüzden her ikisinde de ekran aydınlatma oranlarına dikkat edilmesi gerektiği uyarısında bulunmak gerekiyor.

Diğer

LG, uzun süredir eleştirilen, amiral gemilerinde parmak izi sensörü bulunmaması, olayına G5 ile noktayı koyuyor. LG G4’te bulunmayan parmak izi sensörü LG G5’te bulunuyor.

LG G4’ten LG G5’e Geçilir mi?

Fiyatı henüz netleşmiş olmamasına rağmen, 2250 – 2600 TL civarında olacağını tahmin ettiğimiz LG G5’e LG G4’ü bırakıp geçmek pek mantıklı olmayacaktır. Tabii bu tercih kullanıcının isteklerine göre değişecek olsa da genel olarak iki cihaz arasında keskin farklılıklar olduğunu söylemek mümkün değil. 

Öte yandan kesinlikle LG G3’ten LG G5’e geçmeli miyim sorusuna “Evet” yanıtı verebiliriz. Zira iki telefon arasındaki çıta çok açıldı ve çok farklı deneyimler sunuyorlar.

Yorumlar
En Başa