Mobil

Lenovo, Blackberry’den Vazgeçmiyor

Geçtiğimiz yıldan beri gözünü Blackberry’e diken Lenovo, bir kez daha bu isteğini alevlendiriyor.

Bildiğiniz gibi bir süre önce Google‘dan Motorola‘yı satın alan Lenovo, ortalıkta dolaşan söylentilere göre gözünü tekrar Blackberry‘e dikmiş durumda.

Lenovo CFO‘su Wong Wai Ming tarafından yapılan açıklamayla ortaya çıkan “Lenovo, Blackberry’i satın almak istiyor” söylentileri, bir müddet sonra Ming’in Blackberry hissedarlarıyla görüştüğü dedikodularıyla iyice alevlenmişti. Ardından bu dedikoduları yalanlayan Lenovo olurken, işin ilginç tarafı ise Lenovo CEO‘su Yang Yuanqing, bir kaç ay sonra “böyle bir adım akıllıca olur” şeklinde bir demeç vermiş, fakat daha sonra şirket 2.91 Milyar Dolar karşılığında Motorola’yı Google’dan satın almıştı.

Kanada hükümetinden gelen “Blackberry’nin Lenovo’ya satılmasına karşı oldukları” haberleriyle, herkes bu ihtimalin ortadan kalktığını düşünmeye başlamıştı. Bugün ortaya çıkan haberlerse Lenovo’nun vazgeçmeye niyeti olmadığı yönünde. Çinli üreticinin hisse başına 15 dolarlık bir teklifle tekrar Blackberry hissedarlarının kapısını çalacağı, hatta duruma göre fiyatı hisse başına 18 dolara kadar çıkarabileceği konuşuluyor. Lenovo’nun geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada 1 Nisan 2015‘ten itibaren yeni bir şirket üzerinden cihazlarını online olarak satışa çıkartacaklarını belirtmeleri gözleri Blackberry üzerine çevirmiş durumda.

Uzun süredir akıllı telefon piyasasına ayak uyduramaması dolayısıyla eleştirilen Blackberry, kısa süre önce, özellikle iş dünyasını hedef alan yeni akıllı telefonu Blackberr Passport‘u satışa sunmuş ve kısa sürede beklentilerin üzerinde bir satış başarısı yakalamıştı. Bu durum şirkete rahat nefes aldırsa da Lenovo’nun cazip bir teklifle hissedarları ikna edebileceği düşünülüyor.

Yorumlar
Yukarı Çık