Gündem

Kuzey Kore, Güney Kore’yi Hackledi

Güney Kore Milli İstihbarat Servisi (NIS), Kuzey Kore’nin 20 bin civarında Güney Kore vatandaşının akıllı telefonuna saldırı düzenlendiğini duyurdu.

NIS’in parlamentoya sunduğ raporda, Kuzey Kore kaynaklı bir siber saldırı gerçekleştirildiği ve saldırının 19 Mayıs – 16 Eylül arasında internet oyunları kılıfıyla yayılan bir virüs vasıtasıyla yapıldığı belirtildi. Saldırılar sonucu Güney Koreli 20 bin civarında vatandaşın akıllı telefonlarının hacklendiği de belirtildi. Virüsün ne tür biz zarara yol açtığı konusunda ayrıntılı bir açıklama yapılmazken, genel olarak bilgi toplama amacıyla yapıldığı tahmin ediliyor.

Kuzey Kore’nin Güney Kore’ye ait kamu kurumu ve bankalar başta olmak üzere tüm sistemlerini hacklemeye çalışan 6 bin kadar hacker grubu olduğu söylenirken bu grupların sayısının son 2 yılda 2 kat artmış olmasına dikkat çekiliyor.

Dünyaca ünlü donanım ve yazılım devlerinin ana vatanı olarak bildiğimiz Güney Kore’nin bu tip saldırılar karşısında bu kadar savunmasız olması da gözlerden kaçmayan ilginç bir detay. 

Yorumlar
Yukarı Çık