İnternet

Kickstarter’da Oyunlara Yapılan Bağışlar Azalıyor

Bağımsız yapımcıların en büyük desteği Kickstarter, oyunlara verilen destek konusunda güç kaybediyor.

Bildiğiniz gibi aklınıza gelebilecek her alanda bağımsız yapımcıların yegane umudu Kickstarter olmuş durumda. Potansiyelli bir fikri olan herkes projesini Kickstarter üzerinden tanıtımını yaparak bağış toplayıp fikrini hayata geçirebiliyor. Oyun sektörü için de durum farklı değildi, fakat yavaş yavaş bu değişmeye başladı.

Bugüne kadar Kickstarter üzerinden kaynak bulup hayata geçen pek çok bağımsız oyun projesine şahit olduk. EA, Activision gibi büyük şirketlerin yatırıma değer görmediği projeler, bu sayede oyuncularla buluşabildi. Fakat yayınlanan istatistikler bu durumun da artık zora girmeye başladığı sinyallerini veriyor.

Eurogamer‘ın yaptığı habere göre, Kickstarter’da yapılan oyunlara gelen bağışların ciddi bir biçimde düşüşe geçtiği belirtiliyor. Ico Partners‘ın 2014 yılı araştırmalarına göre, yılın ilk yarısında Kickstarter üzerinden oyun projelerine gelen bağış miktarı 13.5 milyon dolar seviyesinde kaldı. Yılın ikinci yarısında da aynı seyirde geçmesi beklenen bağış miktarının bütün yıl toplamında 27 milyon dolar seviyesinde kalması bekleniyor. Rakamlar aslında kulağa yüksek gelebilir, fakat geçtiğimiz yıl toplanan bağışların 57.9 milyon dolar olduğu düşünüldüğünde yaşanan gerilemenin boyutları ortaya çıkmakta.

Torment: Tides of Numenera geçtiğimiz yıl Kickstarter kampanyasıyla 4 milyon doların üzerinde bağış topladı

Yayınlanan raporda bu durumun sebeplerinden biri olarak, geçtiğimiz yıl Kickstarter’da başlatılan oyun kampanyaları arasında Torment: Tides of Numenera, Dreamfall, Elite Dangerous gibi yapımların bulunmasının etkileri gösterildi. Diğer bir sebep de bu yıl bazı bağış toplanan oyunların başarısız olmaları dolayısıyla yaşattıkları hayal kırıklıkları sonucu oluşan güvensizlik oldu.

Yapılan araştırmanın detayları için Ico Partners sitesine bir göz atabilirsiniz. Yaşanılan bu değişimin, başarılı oyun projelerinin tekrar gelmesiyle tersine dönmesini umuyoruz.

Yorumlar
Yukarı Çık