Diğer

Kaktüs Radyasyonu Önler Efsanesi Doğru mu?

Kimine göre bir şehir efsanesi, kimine göre ise son yıllarda hayatımızın her alanına giren teknolojik cihazların yaydığı zararlı ışınlardan korunmanın yegane yolu kaktüs… Peki gerçekten kaktüs kullandığımız cihazlardan yayılan zararlı ışınları emer mi?

Bilimsel açıdan kaktüsün elektronik aletlerin yaydığı zararlı ışınları emip emmediği konusunda net bir bilgiye henüz ulaşılabilmiş değil. Fakat bilimsel olarak sonuca ulaşılamamış olması kaktüsün bu konuda işlevsiz olduğunu göstermez.

Tüm bitkiler fotosentez yaparken ışık enerjisi vasıtasıyla oksijen üretiyorlar. Bu da bitkilerin ortamda bulunan ışığı kullanabildiğinin bir kanıtı sayılabilir. Radyasyon da bir ışık olduğu için bitkilerin ortamda bulunan radyasyonu da emebileceği söz konusu. Peki neden kaktüs?

Kaktüs yapısı ve yetiştiği alanlar gereği suyun az olduğu yerlerde bulunduğu için ortamda bulunan nemi de etkili bir şekilde emmesiyle bilinir. Bu bitki, ortamda bulunan nem ve ışığı en fazla emebilen bitkiler arasında yer alır. İşte bu şekilde kaktüsler ortamda bulunan zararlı ışınları olabildiğince emiyor diyebiliriz.

Siz de bilgisayar, televizyon vb. aletlerinizin yanına küçük kaktüsler yerleştirirseniz mümkün olduğunca bu cihazlardan yayılan zararlı ışınlardan korunmuş olursunuz.

 

Yorumlar
Yukarı Çık