Gündem

JPEG Resim Formatı Değişecek mi?

Emektar resim formatı JPEG, veri tasarrufu için değiştirilmeye çalışılıyor. Yazılım devleri çalışmalarını hızla sürdürürken son durum ne?

Microsoft'un JPEG XR adıyla yeni bir format üzerinde çalıştığı biliniyordu. Bu sefer haber diğer iki yazılım devinden geldi. Mozilla ve Facebook, JPEG'i değiştirmek için güçlerini birleştirdi.

Amaç JPEG'i iyileştirmek. Fotoğraf çözünürlüklerinin ve görüntü teknolojilerinin sürekli gelişmesi sonucu fotoğraf boyutları da bir hayli büyüdü. Bant genişliği kullanımını azaltmak adına başlatılan çalışmalar Mozilla'nın hali hazırda üzerinde çalıştığı Mozjpeg yazılımı üzerine devam ettirilecek. Mozjpeg yazılımı sayesinde şu an gelinen nokta, görselde kalite kaybı yaşanmadan %5 oranında boyut tasarrufu yapıldığı yönünde. Bu aslında çok düşük bir oran olarak görülebilir. Fakat Facebook gibi her gün milyonlarca yeni fotoğrafı sunucularınızda barındırmanız gerekiyorsa %5 gibi oranlar sizin için veri depolamada çok büyük tasarruf manasına gelebilir.

Bu bağlamda başlatılan çalışmalar başta da söylediğimiz gibi diğer yazılım devleri tarafından da yürütülüyor. Google'ın Webp formatının hali hazırda yayında olması da örnekler arasında verilebilir. Bu durum sonucu internet dünyasında en çok kullanılan format olan JPEG bölünerek her platformda farklı bir formata dönüşebilir. 

Bakalım çalışmalar sonucu veri trafiği ve depolama sorunları konusunda bir rahatlama yaşanabilecek mi?

Yorumlar
Yukarı Çık