Yazılım

İşte Batarya Dostu Tarayıcı

İnternet tutkunları için tarayıcıların hızı, becerileri ve özellikleri büyük önem taşıyor. Dizüstü bilgisayarlarda hangi tarayıcının ne kadar güç tükettiğine dair yapılan test ilginç sonuçlar ortaya koydu. İşte sonuçlar.

Anandtech sitesinin çok kullanılan tarayıcılar üzerinde yaptığı test sonuçları hangi tarayıcının batarya dostu olduğunu ortaya koydu. Kullanılan yazılımların laptopların güç tüketimindeki etkisi göz önünde bulundurulur ve internet tutkunlarının en fazla kullandığı yazılımların başında tarayıcıların geliyor olması yapılan testin önemini gösteriyor.

Dell XPS 15 dizüstü bilgisayarın kullanıldığı testlerde Chrome 36, Chrome 37 Beta, Firefox 31, İnternet Explorer 11’in kullanım süreleri gözlendi.

Sonuçlar Chrome 36‘nın 452 dakikalık kullanım süresiyle birinci olduğunu gösteriyor. IE11‘in modern sürümü ise 412 dakikayla ikinci sırada yer alıyor. Klasik IE sürümü 403 dakika ile üçüncülükte. Firefox 31 ise listenin son sıralarında yer alarak kullanıcılarını hayal kırıklığına uğrattı.

Testler Dell XPS 15 disüstü bilgisayarda pil ömrü %7’ye düşene kadar devam etti ve ortaya çıkan sonuçlar şaşırttı. Zira daha önce Chrome’un gereğinden fazla güç tükettiği konusunda bazı haberler yayılmıştı.

Yorumlar
Yukarı Çık