Yazılım

iPhone’lar Çin Kaynaklı Bir Virüsün Hedefinde

Apple odaklı “WireLurker” virüsü iPhone kullanıcılarını tehdit ediyor. Mac yoluyla da cihazlara yerleşebilen yazılım Apple Store’da yer almayan uygulamaların yüklenmesiyle de cihazlara bulaşabiliyor.

Tüm iPhone’ları tehdit eden Çin kaynaklı bir virüs binlere kullanıcıyı madur ediyor. Henüz yazılımın detayları hakkında Apple cephesinden bir açıklama gelmedi fakat genellikle bu yazılımın azizliğine uğrayanların JeilBreak yapılan cihazlar olduğu belirtiliyor.

Her zamanki gibi basit bir dille anlatmak gerekirse, App Store‘da yer almayan bazı uygulamalarda pasif şekilde yer alan virüs, uygulamanın indirilmesiyle cihazınıza yerleşiyor. Uygulama içerisine gömülü olduğu için sistem herhangi bir sorun algılamazken yazılım cihazınızdaki yerini alıyor. Daha sonra cihazınızı herhangi bir Mac’e USB yoluyla bağladığınızda yazılım aktif oluyor ve size sorunlar yumağı şeklinde kendisini gösteriyor.

“WireLurker” adı verilen bu yazılımdan korunmak için App Store dışından uygulama yüklememeniz ve cihazınıza Jeilbreak yapmamanızı tavsiye ediyoruz. 

Yorumlar
Yukarı Çık