Gündem

iPhone, Halk Düşmanı İlan Edildi

Apple'ın akıllı telefonlarda devrim niteliği taşıyan iPhone'ları "Halk Düşmanı" ilan edildi. Hem de dünyanın en büyük pazarlarından birinde.

Çin'in en büyük yayın gruplarından olan CCTV'de yayınlanan rapora göre iPhone'ların ulusal güvenlik açısından birinci derecede tehdit oluşturduğu ifade edilirken cihazlar "Halk Düşmanı" olarak tanımlandı.

iOS işletim sisteminin "frequent locations" özelliği sayesinde kullanıcıların sık gittikleri yerleri kaydedip önem sırasına göre belirlemesi Çin tarafından ulusal bir tehdit olarak algılanıyor. iPhone'ların, kullanıcılarının her hareketini takip edip kaydettiğini savunan Çin yönetimi bu bilgilerin kötü amaçla kullanılabileceği görüşünde.

Geçtiğimiz dönemde yaşanan NSA skandalı ve ABD'nin diğer casusluk skandallarını işaret eden raporlarda bilgilerin halk tarafından yaygın kullanılan cihazlar sayesinde elde edilebildiği savunuluyor. 

Çin'in bu tutumu pek de haksız sayılmaz. Mail servisleri, işletim sistemleri, mobil işletim sistemleri gibi kaynaklar kişisel bilgileri .toplamak için biçilmiş kaftan denilebilir. Çin, daha önce de Microsoft'un yeni Windows versiyonlarına karşı benzer bir tutum takınmıştı.

Yorumlar
Yukarı Çık