Mobil

iPhone 6S Plus ve iPhone 6 Plus Arasındaki Farklar

Apple’ın dün tanıttığı yeni akıllı telefonu iPhone 6S Plus’ın öncülü iPhone 6 Plus’tan ne gibi farkları var?

iPhone 6S Plus’ın genel özelliklerini tanıtımdan hemen sonra sizlerle paylaşmıştık. Peki Apple, iPhone 6S Plus’ta iPhone 6 Plus’tan farklı olarak neler sunuyor?

Aradaki farklara maddeler halinde göz atıyoruz…

Tasarım;

iPhone 6 Plus ile iPhone 6S Plus arasında herhangi bir tasarım değişikliği yok diyebiliriz. Genel olarak iPhone 6S’in de iPhone 6S Plus’ın da tasarımla öncülleriyle aynı.

Cihazların yapısının aynı olmasına rağmen iPhone 6 Plus’ta yaşanan bükülme sorunlarını gidermek için Apple bu kez iPhone 6S Plus’ta 7000 serisi olarak adlandırılan daha dayanıklı bir aliminyum kullanmış. Yani iPhone 6S Plus’ın bükülme problemi yaşamayacağını söylemek mümkün. 

172 gram iPhone 6 Plus’ın yerine iPhone 6S Plus’ın ağırlığı 192 gram olarak değişti. 

Ekran;

iPhone 6S Plus’ın iPhone 6 Plus’tan ekran konusunda da farkı yok. Her ikisinde de 401 ppi piksel yoğunluğuna sahip 5.5 inch Full HD Retina ekran bulunuyor.

iPhone 6S Plus’ın ekranındaki en önemli değişiklik 3D Touch olarak adlandırılan yeni sistem. Bu teknoloji sayesinde ekran, dokunma süesi ve hassasiyetine göre tepki veriyor ve buna kısayollar atanabiliyor.

Kamera;

iPhone 6S Plus’ta kemarada geliştirildi. iPhone 6 Plus’ta 8 MP olan ana kamera iPhone 6S Plus’ta 12 MP oldu. iPhone 6 Plus’ta olduğu gibi iPhone 6S Plus’ın kamerası da iSight…

iPhone 6 Plus’ın kamerası Full HD çekim yapabiliyorken iPhone 6S Plus’ın kamerası 4K çekim yapabiliyor.

Ön kamera konusunda da iPhone 6 Plus’ta 1.2 MP olan kamera iPhone 6S Plus’ta 5 MP olarak güncellendi.

Donanım;

iPhone 6 Plus’ta kullanılan Apple A8 işlemci yerine iPhone 6S Plus’ta Apple A9 işlemci kullanılıyor. Öncülüne göre %70 daha fazla performans vadeden bu işlemcinin çalışma saat hızı 2 Ghz…

Ram miktarında da artış göze çarpıyor. iPhone 6 Plus’ta 1 GB olan RAM miktarı iPhone 6S Plus’ta 2 GB oldu.

Depolama kısmında ise yine 16 / 64 / 128 GB seçenekler bulunuyor.

Batarya ve Diğer;

iPhone 6S Plus’ta 2915 mAh batarya bulunuyor. Bu da öncülüyle hemen hemen aynı. Fakat kullanılan Apple A9 işlemcinin düşük güç tüketimi sayesinde günlük kullanımda daha uzun kullanım süresi sunacağı belirtiliyor.

Ayrıca iPhone 6S Plus’ta LTE desteği geliştirilip 300 Mbps‘ye çıkarılmış. NFC desteği de yine iPhone 6 Plus’ta olduğu gibi iPhone 6S Plus’ta da mevcut.

İlginizi Çekebilir;

iOS 9 Ne Zaman Yayınlanacak?

iPhone 6S’in Tüm Özellikleri ve Görselleri İçin Tıklayın

iPhone 6S Plus’ın Tüm Özellikleri ve Görselleri İçin Tıklayın

iOS 8 ile iOS 9 Arasındaki 5 Önemli Farkı Öğrenmek İçin Tıklayın

Yorumlar
Yukarı Çık