Mobil

iPhone 6 ve iPhone 6S Arasında Ne Fark Var?

Apple, dün düzenlediği etkinlikte yeni iPhone 6S ve iPhone 6S Plus’ı tanıttı. Peki yeni telefonlarla bir önceki versiyonu arasında ne gibi farklar var?

iPhone 6S’in tanıtımından sonra cihazın ne gibi yeniliklerle geldiği merak ediliyor. Tüm özelliklerini tanıtım sonrası sıraladığımız iPhone 6S’in, öncülü iPhone 6’dan ne farkı var?

iPhone 6 ve iPhone 6S arasındaki farklara hep birlikte göz atıyoruz.

Tasarım;

Apple’ın alışılageldiği gibi normal versiyon ve “S” versiyonları arasında tasarım değişikliği yapmadığı görülüyor. Phablet sektörüne iPhone 6 Plus ile giren Apple, yine büyük ekranlı iPhone 6S Plus’la yoluna devam ediyor. Fakat iPhone 6 ve iPhone 6S arasında tasarım açısından pek bir farklılık olmadığı ortada…

Ekran;

iPhone 6S’te de iPhone 6 gibi 4.7 inch 1334 x 750 piksel çözünürlükte 326 ppi yoğunlukta ekran bulnuyor. Yani ekran konusunda da iPhone 6 ile iPhone 6S arasında bir fark yok.

 

 

Donanım;

Apple, iPhone 6S’te donanım konusunda büyük yeniliklere gitti. iPhone 6’da kullanılan Apple A8 işlemciden %70 daha performanslı çalıştığı belirtilen Apple A9, iPhone 6S’in işlemcisi olarak kullanılıyor.

Apple’ın iPhone 6S ile sunduğu diğer bir yenilik ise RAM miktarında. iPhone 6’da kullanılan 1 GB RAM, iPhone 6S’te 2 GB‘a çıkarıldı.Böylece iOS 9 için çok daha verimli bir yapıya kavuşturuldu.

iPhone 6S’te yine iPhone 6’da olduğu gibi 16 / 64 / 128 GB dahili depolama alanı yer alıyor. Bu konuda seçeneklerin 32 GB’tan başlayacağı çok konuşulmuştu fakat beklentiler boşa çıktı ve depolama alanı seçeneklerinde bir değişiklik yapılmadı.

3D Touch ve 2. Nesil Touch ID;

iPhone 6S’te yeni nesil parmak izi okuyucusu var. Neredeyse iki kat hızlı tarama ile geliştirilmiş parmak izi okuyucusunun yanında iPhone 6S’te 3D Touch adında yeni bir dokunmatik sistem yer alıyor.

3D Touch ile ekrana dokunma süre ve şiddetine göre geri bildirim alabiliyorsunuz. Pencere geçişlerine atama yaparak mesela maillerinizi okurken pencere değiştirmeden maillere göz atabiliyorsunuz. Günlük kullanımı kolaylaştıracak önemli bir özellik olduğunu söylemek mümkün.

 

 

Kamera;

iPhone 6S’in geliştirilen diğer bir donanımı da kamera… iPhone 6’da 8 MP olan iSight kamera, iPhone 6S’te 12 MP iSight kamera olarak karşımıza çıkıyor. 

Öte yandan iPhone 6’da 1.2 MP olan ön kamera, iPhone 6S’te 5 MP olarak geliştirilmiş. Böylece selfie tutkunları memnun edilmek istenmiş.

iPhone 6S’in ana kamerasında safir kristal mercek, otomatik HDR gibi özellikler de mevcut.

iPhone 6’da 1080p HD video kaydı yapabilen ana kamera, iPhone 6S’te 4K video kaydı yapabiliyor.

Batarya ve Diğer;

iPhone 6S, iPhone 6’dan tam 0.2 mm daha kalın. Bunun sebebinin ise 3D Touch özelliğinden kaynaklandığı belitiliyor. Batarya kapasitesinin azaltılmış olmasına rağmen yine de günlük kullanımda daha iyi performans beklenmesi de işin diğer boyutu.

iPhone 6’da 1810 mAh olan batarya kapasitesi, iPhone 6S’te 1715 mAh olarak belirlenmiş. Fakat iPhone 6S’te kullanılan Apple A9 işlemcinin çok daha az güç tüketmesi sebebyle kullanım süresinin çok daha uzun olacağı belirtiliyor.

Ayrıca iPhone 6S’te de iPhone 6 gibi Wi‑Fi 802.11a/b/g/n/ac, Bluetooth 4.0, NFC ve Lightning bağlantılar bulunuyor. Bu konuda da herhangi bir değişiklik söz konusu değil.

İlginizi Çekebilir;

iOS 9 Ne Zaman Yayınlanacak?

iPhone 6S’in Tüm Özellikleri ve Görselleri İçin Tıklayın

iPhone 6S Plus’ın Tüm Özellikleri ve Görselleri İçin Tıklayın

iOS 8 ile iOS 9 Arasındaki 5 Önemli Farkı Öğrenmek İçin Tıklayın

Yorumlar
Yukarı Çık