Mobil

iPhone 6 ve iPhone 6 Plus’tan Yeni Satış Rekoru

Milyarlarca dolarlık akıllı telefon piyasasının önemli bir bölümünü işgal eden Apple, piyasada yaşanan baş döndüren çeşitlenme sonrasında pazar payını kaybediyor gibi görünse de son tanıtılan cihazların satış başarıları durumun hiç de bu şekilde olmadığını gösteriyor.

Uzun uzun iPhone 6 ve iPhone 6 Plus özelliklerini anlatmaya, artılarından eksilerinden bahsetmeye gerek yok. Bunları zaten diğer haberlerlerde detaylıca anlattık. Apple’ın 9 Eylül’de tanıttığı yeni cihazlarının ilk satış rakamlarına bakarak firmanın pazarda gücünü koruyup koruyamadığına bir bakalım istedik.

Apple, iPhone 6 ve iPhone 6 Plus’ı tanıttığı günden beri özellikle rakipleri tarafından yerden yere vuruldu. Ama hem ön sipariş rakamları hem de ilk hafta satış rakamları gösteriyor ki eleştiriler son kullanıcıda işe yaramadı.

Geçtiğimiz yıl satışa çıktığı ilk hafta 9 milyon adet satan iPhone 5S ve iPhone 5C‘nin rekoru egale edilmiş durumda. Ön siparişlerde 4 milyon adeti bulan iPhone 6 ve iPhone 6 Plus, ilk haftada 10 milyon satış barajını geçmeyi başardı. 

Bu rakamlar gösteriyor ki diğer firmaların çeşitlilik sayesinde ulaştığı pazar payları, Apple kullanan kitleyi etkileyemiyor. Dünün Apple kullanıcıları, bugün de Apple tercih ediyor. O zaman günlerdir yeni iPhone’lar yüzünden Apple’ı topa tutan rakiplerinin aynaya bakmaları gerekiyor…

Yorumlar
Yukarı Çık