Gündem

iPhone 6 Robotlar Tarafından Üretilecek

Apple'ın en büyük üreticisi olarak bilinen ve bir çok marka için üretim gerçekleştiren Foxconn firması üretim hattında "Foxbot" adlı robotlar kullanmaya başlayacak.

Geçtiğimiz aylarda Foxconn'un iPhone 6 üretimi için ek işçi alımı yapacağı açıklanmıştı. Kimi kaynaklar bu sayıyı 10 bin olarak verirken kimi kaynaklarda 100 bin ek işçi alımı yapılacağını duyurmuştu. Firmadan gelen son bilgiler ise üretim hattında robotlara yer verileceği yönünde.

Apple Insider adlı sitenin haberine göre Foxconn bu yıl "Foxbot" adı verilen robotlara üretim hattında yer verecek. Bu da ilk etapta 10 bin işçinin yerini alacak. Ayrıca "Foxbot"ların her birinin yılda 30 bin adet iPhone üretimi gerçekleştirebilecek kapasiteye sahip olduğu da verilen bilgiler arasında yer alıyor. Bu da 10 bin "Foxbot"un yılda 300 milyon adet iPhone üretebileceği manasına geliyor. 

Foxconn firmasını tanımayanlar için hemen belirtelim, şirket bünyesinde yaklaşık 1.2 milyon işçi çalışıyor. Robotların kullanımı sayesinde Foxconn'un iş gücü maliyetinden tasarruf etmeyi hedeflediği söyleniyor. 

Yorumlar
Yukarı Çık