Mobil

iPad Air 2 Hakkında Tüm Detaylar

Apple dün akşam Türkiye saatiyle 20:00’da düzenlediği etkinlikte yeni nesil tableti iPad Air 2‘yi tanıttı. Cihaz hakkında ortaya çıkan tüm bilgileri sizler için derledik.

iPad Air 2 aslında Apple’ın 6. nesil tableti. Fakat geçtiğimiz yıl şirket tablet sınıfında yeni bir isimlendirmeye giderek Air serisini başlatmış olduğu için bu yıl ortaya çıkan model ismi iPad Air 2 oldu.

Genel olarak önceki tablet tasarımlarına sadık kalan Apple, iPad Air 2 ile çok ince bir yapı tercih etmiş. Yeni iPad Air 2, öncülü iPad Air’e göre yüzde 18 daha ince ve sadece 6.1 mm kalınlığa sahip.

Yine öncülü iPad Air’den 32 gram daha hafifi olan iPad Air 2’nin ağırlığı 437 gram olarak belirtildi. 

Retina HD ekrana sahip olmayan iPad Air 2’de Apple ekran konusunda farklı bir yol izlemiş dememiz mümkün. Ekran ve çerçeve arasındaki hava boşluğunu kaldıran Apple, böylece çok daha net bir ekran görüntüsü sağlamayı başarmış. Tabi bu şekilde cihazın incelmesine de katkı sağlanmış.

Bildiğimiz Retina HD ekranını kullanmayan Apple, iPad Air 2’de kullanılan ekrana Geliştirilmiş Retina Ekran dedi ve yansımaları önlemek için özel bir kaplama kullandığını belirtti. Bu tablet için ilk kez kullanıldığı söylenen bu teknolojiyi ilerleyen günlerde hep beraber test edeceğiz.

iPad Air 2’nin donanımı beklenildiği doğrultuda geldi. 2. nesil 64 bit teknolojili A8X işlemciye sahip olan cihazda grafik performansının öncülü iPad Air’e göre 180 kat daha iyi olduğu vurgulandı.

8 MP arka kameraya sahip olan cihazın FaceTime HD ön kamerası da mevcut. iPhone 6’da bulunan WiFi teknolojisine sahip olan cihaz bu konuda da öncülünden çok daha ileride. LTE hızı ise 150 Mbps‘a yükseltilmiş durumda.

Apple alışılmış sade ve şık tasarımına sahip olan iPad Air 2’de yön kilitleme tuşunun bulunmayışı da ilk etapta dikkati çeken değişikliklerden bir tanesi. Ayrıca cihazda Sim Kart girişine yer verilmemiş. Fakat hücresel veri bağlantısı yapılabiliyor. Nasıl mı?

Apple, iPad Air 2’ye Apple SIM adından bir çip yerleştirmiş. Böylece dışarıdan Sim kart takılmasına gerek kalmadan farklı operatörlerden aldığınız hücresel bağlantı hizmetini bu cihazda tanımlayarak kullanabileceksiniz. Fakat bu özellik şimdilik sadece ABD ve İngiltere için geçerli.

ABD ve İngiltere dışındaki ülkelerdeki versiyonlarda ise yine Nano-Sim takılabilen versiyonlar satılacak. Apple SIM uygulamasına tüm dünyada geçişin, ülkelere göre, daha doğrusu Apple’ın ülkelerdeki GSM şirketleriyle yapacağı anlaşmalara göre ilerleyen yıllarda tüm dünyada gerçekleşmesi bekleniyor.

iPad Air 2’nin fiyatı ise 16 GB dahili depolama alanına sahip versiyon için 499 dolar, 64 GB dahili depolama alanına sahip versiyon için 599 dolar ve 128 GB dahili depolama alanına sahip versiyon için 699 dolar olarak açıklandı.

Yorumlar
Yukarı Çık