Mobil

iOS 9 Neler Getirecek?

iOS 9'un ortaya çıkış tarihi yaklaştıkça beraberinde getireceği yeniliklerde konuşulmaya başladı. iOS 9 neler getirecek?

Apple'ın mobil işletim sistemi iOS'un bir sonraki sürümü olan iOS 9'u hangi cihazlara vereceği ve beraberinde hangi yenilikleri kullanıma sunacağı merak ediliyor. Apple'a yakın kaynakların paylaştığı bilgileri sizler için şöyle bir derledik…

 

iOS 9 Hangi Cihazlara Gelecek?

Apple'ın iPhone ve iPad'ler için uyguladığı politika aşikar. Genellkile bir önceki sürümü verdiği en düşük cihazı, bir sonraki sürümde listeden çıkartıyor. Yani iOS 8 alan en alt cihaz olan iPhone 4S'in iOS 9'u alamayacağı konuşuluyor. Fakat iddialara göre bu kez Apple, iPhone 4S ve iPad 2 için daha düşük özellikli bir iOS 9 versiyonu sunacak. Yani iOS 8 alan tüm cihazlar iOS 9'da alacak.

 

iOS 9 ile gelecek 5 yeni özellik;

 

 

Home Uygulaması;

iOS 9 ile geleceği söylenen bu uygulama ile evimizdeki akıllı cihazlara Siri üzerinden komut verebileceğiz. Tanıtıma kadar hakkında pek bir bilgi elde edemeyeceğimiz bu uygulamanın "nesnelerin interneti" denilen sistemi bir adım daha öteye taşıması bekleniyor.

 

 

Yazı Fontu Değişecek;

Apple, iOS 8'de kullandığı Helvetica Veue fontundan vazgeçip Apple Watch ile karşımıza çıkan San Francisco adlı font ile yoluna devam edecek. Yani iOS 9'un default fontu San Francisco olacak.

 

 

Bölünmüş Ekran Geliyor;

Android'den aşina olduğumuz bölünmüş ekran özelliği nihayet iOS'a da geliyor. Özellikle tablet kullanıcılarını sevindirecek bu özelliğin iOS 9'un ilkk çıktığı anda değil fakat bir sonraki güncellemesinde sunulacağı konuşuluyor. Yani 2015 sonuna kadar iOS 9'lu cihazlar multiwindow özelliğine kavuşmuş olacak.

Şahsen hem Android hem Windows Phone hem de iOS'u sürekli kullanan biri olarak bu özelliğin elinizin altında bulunmasının faydalı olacağını söyleyebilirim. 

 

 

Haritalar Geliştiriliyor

Apple'ın başının belada olduğu diğer bir konuda hiç şüphesiz haritalar. Son güncellemelerle oldukça iyi bir hal alan Apple'ın haritalar uygulaması yine de rakiplerinin gerisinde. iOS 9 ile beraber bunun da değişeceği ve daha gelişmiş bir harita deneyimi sunulacağı belirtiliyor.

 

 

Kişiselleştirme;

iOS'un kişiselleştirme konusunda kısıtlı imkanlar sunması kullanıcıların canını sıkan noktalar arasında yer alıyor. Android platformunda bulunan esnek arayüz iOS'ta maalesef yok. Belki bu yapı iOS'un daha stabil çalışmasını sağlıyor fakat kullanıcılar hem stabil olsun hem de daha kişiselleştirilebilir olsun istiyor. iOS 9'da bu isteğe de cevap verilecek.

 

Bu 5 yeniliğin sonrasında tabiiki performans artışı ve stabilite artışının olacağını da söyleyelim. Zaten hiçbir geliştirici performansı azaltma yönünde çalışma yapmayacağı için bunu bir madde olarak koymaya gerek duymadık.

iOS 9 ile ilgili gelişmeleri sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz…

Yorumlar
Yukarı Çık