İnternet

İnternet Hakkında İlginç Detaylar

İnternet hepimizin hayatında önemli bir yere sahip olmaya başlamış olsa da,her ne kadar sanki her zaman var olan bir araç gibi hayatımıza nüfuz etmiş olsa da aslında çok genç bir teknoloji olduğunu biliyoruz. Peki internetin gelişiminde pek çok kişinin bilmediği ilginç olayları öğrenmek ister misiniz?

Türkiye’de genişbant bağlantının yayılmasıyla başlayan ve son dönemde mobil internetin yaygınlaşmasıyla da bir çoğumuzun aktif kullandığı bir araç halini alan internet ve yardımcı donanımlar nasıl bulundu?

Bilinen ilk internet macerası 1960’larda orataya çıktı. Tarihini ve nasıl başladığını geçip hemen ilginç bilgilere geçelim.

Hepimizin yazışmalarımızda kullandığımız surat ifadeleri ilk defa ne zaman çıktı?

Kevin Mackenzie, ilk yüz simgesini 1979’da ortaya attı. simge -) şeklindeydi. Fakat kullanıcılar, gözler eksik bırakıldığından olsa gerek, bunu pek yüze benzetemedi. Bundan 3 yıl sonra Scott Falhman devrimi gerçekleştirip 🙂 şeklindeki yüz simgesini internet dünyasıyla buluşturdu. İki nokta üst üste deyip geçmemek lazım.

İlk web cam?

Web cam denince herkesin aklına farklı bir internet macerası geliyor olabilir. Fakat ilk webcamin ortaya çıkışı akla hayale gelmeyecek bir nedene dayanıyor. Cambridge Üniversitesinde bulunan bilgisayar labaratuvarında yapılan ilk webcam kahve makinasını gözleyip, zırt pırt taşmasını engellemek amacıyla yapılmış.

İnternetteki ilk banner (reklam çubuğu)?

Bir çok kullanıcının canını sıkan, yöneticilerin ise yaşam kaynağı olan site reklamlarının ilki ABD’nin dev GSM şirketi AT&T’ye aitmiş. Reklamda, “Buraya hiç tıkladınız mı? Tıklayacaksınız” yazıyormuş. Tabi kullanım oranının çok düşük olduğunu ve insanların henüz oraya buraya tıklamaktan bıkmadığı o günlerde reklama bir hayli tıklanma olduğunu tahmin edebiliyoruz.

Youtube’a yüklenen ilk video?

Dünyanın en popüler video paylaşım sitesi YouTube’a yüklenen ilk video “Hayvanat Bahçesindeyim” adını taşıyan 23 Nisan 2005 tarihli videoymuş. 9 yılda YouTube’un ne kadar geliştiğini şöyle bir düşünüp iyi dileklerimizi ilettiysek devam edelim.

İnternet’e suikast?

En büyük suikastlardan birisi 2008’de yaşanmış. Ortadoğu’da internet bağlantısı sağlayan 5 deniz kablosu kesilmiş ve tüm sağlayıcılar internetsiz kalmış. Fakat ilginç olan nokta şu ki İsrail ve o zamanlar ABD işgalindeki Irak bundan etkilenmemiş. Kabloları usturuklu kesmişler vesselam.

Başka?

İlk mp3 standardı 1991’de icat edilmiş.

İnternet aramalarının 3’te 1’i pornografi üzerine yapılıyormuş.

Rivayetlere göre Amazon.com’un bu kadar meşhur olmasına Yahoo sebep olmuş. Şöyle ki, Google arama motorlarında hükümranlığını ilan etmeden önce Yahoo vardı. Yahoo’nun ilk arama sistemi ise siteleri harf sırasına göre diziyordu. Bu şekilde Amazon sürekli ilk site olarak çıkmış ve meşhur olmuş. Deniyor…

Halen gün içinde gönderilen e-postaların %81’i spammış.

 

Evet yukarıdaki örnek ve tarhilerden de görebileceğimiz üzere internette her ne kadar herşey yapılmış ve sistem doyuma ulaşmış gibi görünse de henüz çok genç bir teknoloji. Bakalım daha neler neler çıkacak karşımıza…

Yorumlar
Yukarı Çık