Donanım

Intel Broadwell vPro İşlemcilerini Tanıttı

Intel CES’te tanıtımını yaptığı Broadwell işlemci ailesinin vPro versiyonlarının tanıtımını gerçekleştirdi.

Geçtiğimiz yılın sonlarına doğru ortaya çıkan Broadwell işlemci ailesinin detayları bu ayın başında Las Vegas‘ta gerçekleştirilen tüketici elektroniği fuardı CES‘te tanıtılmıştı. Bugün ise Broadwell ailesine mensup vPro işlemci ailesinin detayları ve piyasaya çıkış süreci belli oldu. Yeni işlemcilerle birlikte vPro’ların yönetimsel becerilerine güvenen şirketler artık Broadwell-U vPro işlemcili dizüstü bilgisayarlar satın alabilecekler. İşlemcilerin ana özelliklerini CES sırasında hazırladığımız şu haberimizden inceleyebilirsiniz.

vPro, kısaca Intel’in SSD, NIC, WiFi kartlar, yonga setleri ve işlemciler gibi alanlarda kullandığı ve Intel Active Management Technology (AMT) adını verdiği yönetim teknolojisini barındıran bir sistem. Pek çok çalışanın sıkça karşılaştığı yazılım güncelleme ve kısıtlamalar, kullanılan cihazların işletim sistemleriyle alakalıdır. Intel AMT ise donanımsal seviyede IT araçları sunuyor. Bu da çalışanların cihazlara, cihazın işletim sistemi ya da gücü tamemen kapalıyken bile erişmesi imkanını sağlıyor. Örnek vermek gerekirse, şirket için çok hassas bilgiler içeren bir cihaz kaybolduğunda AMT sayesinde çok kolay bir şekilde cihaza erişilebiliyor, dış erişimler kısıtlanabiliyor hatta bilgiler tamamen silinebiliyor. AMT’nin bir başka özelliği ise entegre VNC sunucusu sayesinde cihaza entegre Intel Graphics görüntü biriminden besleme alabiliyor, fare+klavye kontrolü sağlayabiliyor.

Intel yükleme ve ayar yazılımı AMT 10.0 (Broadwell’e özel) Intel SSD Pro 2500 serisi yönetimi, konum tabanlı hizmetler editörü, Windows InstantGo desteği, uzaktan erişim sırasında ekranı karartma ve daha bir çok ufak yeniliği de beraberinde getiriyor.

Tabii Intel vPro, AMT çözümlerinin dışında bir çok özellik de barındırıyor. Bunlardan birisi de Intel Thrusted Execution Technology (TXT) adlı güvenilir platform modülüyle birlikte çalışan teknoloji. TXT, cihaza düşük seviye saldırılara karşı koruma sağlarken yönetim sistemleri için özel güvenli cihaz tanımlaması da yapabiliyor. Intel Broadwell vPro işlemcilerle birlikte Intel, vPro’nun içeriklerini artırarak Intel kablosuz kenetlenme ve Intel Pro kablosuz görüntüleme gibi özellikler ekliyor. Tabi bu her Broadwell vPro işlemci kullanan cihaz için geçerli değil. Hangi özelliklerin bulunacağına Intel’den işlemci tedarik edecek olan üretici karar verecek.

Intel kablosuz kenetlenme, Broadwell vPro işlemcilerle birlikte gelen en heyecan verici özelliklerden birisi. 60GHz radyo frekansında 4 kanal 802.11ad kullanan sistem toplamda 7Gbps bant genişliği sağlıyor. Dock ile cihaz arasındaki tüm veri akışı nın güvenliği 128-Bit AES donanımsal şifrelemeyle sağlanıyor. Ayrıca 2 monitör ve USB 3.0 desteği bulunuyor. Kenetlenme uygulaması ise işletim sistemi düzeyi yerine direkt olarak yongaseti üzerinden uygulanıyor. Intel, çevre birimleri üzerinde kullandığı düşük seviye kontrolleri sayesinde çok fazla zeka gerektirmeyen, bilgisayarı kapatmak ve kenetlenme gerçekleştiğinde cihazın uyku moduna geçmesini engellemek gibi işleri otomatik olarak halledebiliyor. Bu işlemlerin ayarları ise düşük pil tüketimi ya da işlevsellik açısından istenilen şekilde Windows üzerinden değiştirilebiliyor. Ayrıca Intel kablosuz kenetlenme teknolojisi cihaz açık, kapalı ve uyku modunda olsa bile istenilen zaman bağlantı kurabiliyor.

Intel Pro kablosuz görüntüleme (Pro WiDi) aslında adından da anlaşılacağı üzere Intel kablosuz görüntüleme (WiDi) teknolojisinin geliştirilmiş hali. Geliştirilen sürümde iş dünyasının bazı durumlarda kullanabilecekleri yeni çözümler bulunuyor. Pro WiDi tarafından gerçekleştirilecek kablosuz bağlantılar artık kurumsal güvenlik için de kullanılabilecek, örneğin yeni onaylama ekranıyla paylaşılan görüntünün sadece kişiye özel mi yoksa bağlı bunulan tüm cihazlar için mi paylaşılacağı sorulacak, böylece kazayla bilgilerin istenmeyen kişilerce görülmesinin önüne geçilebilecek. Tabii bu sayede bir toplantıda Intel Pro WiDi’ye bağlı tüm dizüstü ve tablet gibi mobil cihazların ekranlarına aynı anda aynı görüntü sunulabilecek. Paylaşımların güvenliğini de yine Pro WiDi cihaz sertifikalandırarak sağlayacak.

Artık Intel kimlik belirleme teknolojisi (IPT) aynı anda birden fazla cihaz için kimlik doğrulaması yapabiliyor. Bu da IT yönetimine, eşleştirilmiş Bluetooth cihazı gibi kimlik doğrulama kullanılacak kurumsal uygulamalar konusunda daha fazla seçenek sunacak.

Intel tarafından açıklanana göre şu an için Broadwell vPro işlemciye sahip modeller HP Elite x2 1101 ile Fujitsu Lifebook T935, T725, U745 ve Stylistic Q775 modelleri. Önümüzdeki aylarda bu sayının artacağını da söyleyebiliriz.

Yorumlar
Yukarı Çık