Soru-Cevap

İnstagram’da Daha Popüler Olmak İçin 6 İpucu

Dünyanın en popüler fotoğraf paylaşım platformu İntagram’da daha popüler bir hesaba sahip olmak için neler yapılabilir? 

Kişisel instagram hesabınızı daha popüler yapmak mı istiyorsunuz? Birkaç detaya dikkat ederek bunu sağlamanız mümkün. Eğer sadece kendi çevreniz ile değil, daha geniş bir takipçi kitlesiyle iletişime geçmek istiyorsanız, bu ipuçlarına dikkat etmenizde fayda var.

Zamanlama

Periyodik paylaşım, sosyal medyada olmazsa olmaz bir kural. Ne demek istiyorum?

Tüm sosyal ağlarda olduğu gibi İnstagram’da da online kullanıcı sayısının yoğun olduğu saatler ve günler var. Bunları kısa bir gözlem aşamasından sonra keşfedebilirsiniz. Örneğin Perşembe öğle saatleri öncesinde çok az etkileşim alan bir paylaşımınız, Cumartesi öğle saatlerinde çok daha fazla etkileşim alabilir.

Zaman konusunda dikkat edilecek ikinci nokta ise süreklilik. Yani kendinizi unutturmamanız önemli. Takipçilerinizi bıktırmayacak dozda periyodik paylaşımlar yapmanız yararınıza olacaktır. Mesela şirketler için günde 2 paylaşım önerilir. Bunu kişisel hesaplar için herkesin kendine göre belirlemesi uygun olacaktır. En az 2 paylaşım olarak belirlemekte fayda var.

Fotoğraf Kalitesi

Paylaştığınız fotoğrafın kalitesi önemli. Bu konuda zaten birçok cep telefonu kamerası iyi iş çıkarıyor. Dikkat edilecek nokta ise, instagram uygulamasına girip fotoğraf çekmek yerine telefonunuzla direk olarak fotoğraf çekip uygulamaya atmanız olabilir. Farkını göreceksiniz.

Farklı Konseptler

Konuyla ilgili birçok araştırma gösteriyor ki tekrarlanan aktiviteler ilgiyi düşürüyor. Yani her sabah spor yaptığınızı paylaşmanıza gerek yok. Sürekli içtiğiniz kahvenin fotoğrafını paylaşmanız takipçilerinizde “tamam kardeşim kahve seviyorsun anladık” düşüncesine yol açabilir.

Mümkün olduğunca farklı konsept ve içerik üretmeye gayret edin.

Dikkat Çekmek İçin

Fotoğraf içeriği dikkat çekme konusunda ana etken. Arka plan renklerinin baskın olmaması fotoğraflarınızın dikkat çekmesini sağlayacaktır. Bundan daha önemli bir detay ise yüz içeren görseller. Yani fotoğraflarınızın içeriğinde bir veya birden fazla yüz olması, takipçilerinizin daha fazla dikkatini çekecektir.

Bu saydıklarımız etkileşiminizi %20 oranında etkileyebilecek yöntemler arasında yer alıyor. Bunlara dahil edilecek diğer önemli detay ise renk yoğunluğu. Birçok araştırmada görülmüştür ki kırmızı tonlar diğer renklere oranla daha fazla dikkat çekiyor. Paylaşılan görsellerde kırmızı renklerin ağırlığı dikkat çekici bir etki oluşturacaktır. Örneğin kırmızı elbiseniz ile çekilen bir fotoğrafınız diğer renklere göre daha fazla etkileşim alacaktır.

Hashtag Kullanımı

Hashtag’lerin ne anlama geldiğini anlatmaya artık gerek yok. Bu konuda dikkat edilecek ilk konu hashtag kullanımında neyi hedeflediğimiz. Eğer “private” yani dışarıya kapalı bir instagram hesabına sahipseniz, hashtagler sizin pek işinize yaramaz. Çünkü o hashtag kullanılarak yapılan paylaşımlarda sizin arkadaşınız olmayanlar paylaşımlarınızı göremez. Bu durumda zaten arkadaş çevrenizle paylaştığınız bir görsel için daha fazla etkileşim almanız pek mümkün olmaz. Yada benim gibi herkese açık bir profiliniz vardır fakat yinede çok fazla etkileşim olmasını istemiyorsunuzdur.

Eğer herkese açık paylaşımlar yapıyorsanız, hashtag konusu sizin için çok önemli. Yapılması gereken şey basit, görselin konusuyla ilgili hashtag kullanmaya özen gösterin. Hashtag sayısı için yapılan araştırmalar sonucu ideal olarak 5 ile 13 arası belirlenmiş. Yine de abartmamakta fayda var. Her gönderi için 5 hashtag ideal bir sayı. Seçtiğiniz hashtaglerin görselin konusuyla ilgili olmasına dikkat edin. Sonunda ise bir veya iki adet genel hashtag kullanabilirsiniz.

Genel hashtag nedir? Aslında böyle bir isimlendirme yok. Şimdi yazarken uygun bir ifade olacağını düşünerek kullandım. Bahsettiğim şey #picoftheday #tbt gibi her görselde kullanılabilecek kapsayıcı ifadeler. Konuyla ilgili dört adet hashtag türettiğinizi varsayalım, beşinci olarak #picoftheday (gününfotoğrafı) hashtagini kullanabilirsiniz.

Hashtaglerle ilgili kesinlikle yapmamanız gereken iki şey var. Konuyla alakasız hashtag kullanmayın ve görselin altını hashtagle doldurmayın.

Beğenin, Yorum Yapın, Cevap Verin

Sadece İnstagram için değil, tüm sosyal medya mecraları için geçerli olan yegâne kural etkileşimdir. Aslında bu sosyolojik bir durumdur. Yani sizinle muhattap olan kişi ile daha rahat iletişim kurmak olarak düşünün. Sizin görsellerinize yorum yapanlara cevap verin. Siz de takipçilerinizin paylaştıklarını beğenin. Mümkün olduğunca aktif olursanız, geri dönüşün ne kadar arttığına şaşıracaksınız.

Bu altı maddenin dışında birçok ipucu sıralayabilirim fakat yukarıdakiler temel olanlar. Daha fazla detaya indirgersek yazı çok uzar. Bu sebeple şimdilik burada bırakalım. Vakit buldukça bu konuya tekrar döneriz.

Yorumlar
Yukarı Çık