İnternet

İnstagram’da Dikkat Çekmek İçin 5 İpucu

İnstagram’da daha fazla takipçi ve paylaşımlarınıza daha fazla beğeni almanın yüzlerce yolu var. Bu yazıda sizlerle olmazsa olmaz 5 yoldan bahsedeceğiz.

Popülaritesini günden güne arttıran İnstagram, kendine özgü yapısıyla sosyal ağlar içerisindeki önemini koruyor. Neredeyse yarım milyar kullanıcıya sahip olan platformda popüler olabilmekte bazı hususlara dikkat etmekten geçiyor.

Her sosyal ağ gibi İnstagram’ın da nüfusu arttıkça popüler olmak bir o kadar zorlaşıyor. Sosyal medya ile yaşayan biri olarak sizlere dikkat edilmesi gereken yüzlerce husus sayabilirim. Fakat çok uzun ve sıkıcı bir yazı olmaması için bu yazıda sizlerle olmazsa olmaz 5 konudan bahsedeceğim.

İşte İnstagram’da daha popüler olmanın 5 yolu;

instagramda popüler olma _1

1. Zaman aralıkları

Zaman, sadece İnstagram değil, tüm sosyal medya platformları için önemli bir kıstas. Fakat konumuz İnstagram olduğu için olayı özele indirgeyerek devam edelim.

İnstagram’da paylaşımda bulunurken zamana kesinlikle dikkat etmeniz gerekiyor. Zaman konusunda sizlere tavsiye edebileceğim 2 nokta var. Birincisi, günlük yada bir kaç günlük belirli periyodlarda paylaşım yapın. Yani hesabınızda yaptığınız paylaşımlar arasında mutlaka yakın aralıklar olsun. Bu aralıkların ille de dakikası dakikasına tutmasına gerek yok. Fakat takipçileriniz sizi günün aynı saatlerinde görmeye alışsınlar.

Zaman konusunda ikinci nokta ise günün hangi saatinde paylaşım yaptığınızla ilgili. Mesela iş çıkış saatlerini seçin, yada öğle aralarını… Takipçilerinizin yoğun olarak online olduğu saatleri belirleyip paylaşımlarınızı bu saatlerde yapmaya özen gösterin.

instagramda popüler olma _2

2. Fotoğraf kaliteniz

Paylaşımlarınızda kendi çektiğiniz fotoğrafları kullanmanız her zaman size avantaj sağlayacaktır. Bunu yaparken fotoğrafları İnstagram’dan çekmemeye dikkat edin. Yani fotoğrafı normal şekilde cep telefonunuzla çekin, daha sonra İnstagram’a mümkünse farklı filtreler kullanarak gönderin.

instagramda popüler olma _3

3. Sürekli aynı konsept takipçileri sıkar

Hep kahve kitap fotoğrafı atmaktan yada haftanın her günü spor salonunda çekilen özelliksiz fotoğrafları paylaşmaktan kaçının. Tekrarlanan aktivitelerinizi daha seyrek paylaşın. Daha net ifade etmek gerekirse, takipçilerinizle hergün bir bardak kahve fotoğrafı paylaşıp onlara “Tamam anladık kahve seviyorsun, yeter.” dedirtmeyin.

instagramda popüler olma _4

4. Hashtag şart

Paylaşımlarınızı daha geniş kitlelere yaymak için hashtag kullanımı şart. Paylaşımınızla alakalı hashtagler daha fazla kullanıcının dikkatini çekmenizi sağlayacaktır. Mümkün olduğunca alakalı hashtagler üretmeye çalışın. Konuyla alakası olmayan hashtagler ise mevcut takipçilerinizin bile kaçmasına sebep olabilir, dikkat edin.

instagramda popüler olma _5

5. Dikkat çekme

Paylaşımlarınızın diğerleri arasından sıyrılması ve dikkat çekici olmasının aslında bir çok yolu var. Mesela selfie paylaşımların diğerlerine oranla %20’den fazla daha çok dikkat çekmesi gibi ipuçlarından bahsedebilirim. Veya fotoğrafınızdaki ana objenin (bu kediniz yada arkadaşınızla birlikte bir fotoğrafınız olabilir farketmez) dışında kalan alanda renk yoğunluğunun az olması, hatta arka planın düz renklerden oluşması gibi dikkat çeken unsurlardan bahsetmek mümkün. Fakat bu mesele çok daha detaylı ve uzun olduğu için ben dikkat konusunda ana unsuru sizinle paylaşarak bitireceğim

Kırmızı tonlar… Fotoğraflarınızda kırmızı objelere ağırlık verirseniz çok daha fazla dikkat çekecektir. Kullanıcıların dikkatini çeken onlarca unsur arasında en önemlisi “kırmızı” renklerdir.

Tüm bu tavsiyelerin yanında tabiiki en önemli tavsiyemiz İnstagram’ın kural ve limitlerini zorlamadan bu aktiviteleri gerçekleştirmenizdir.

İnstagram’da Takip Etme, Beğenme, Hashtag ve Diğer Tüm Limitler için tıklayın

 

Yorumlar
En Başa