Gündem

İngiltere’nin Ayrılık Kararı Teknoloji Devlerini Vurdu

İngiltere’nin geçtiğimiz günlerde yaptığı referandum sonucunda Avrupa Birliği’nden ayrılma kararı alması bazı teknoloji şirketlerine milyarlarca dolar zarara mâl oldu.

İngiltere’de geçtiğimiz hafta yapılan Avrupa Birliği referandumunda %52 ile ayrılık kararının çıkmasının ardından birçok dünya devi büyük zarara uğradı. Bunların arasında hepimizin yakından tanıdığı teknoloji devleri de yer alıyor. Söz konusu zararın boyutu ise milyar dolarlarla ifade ediliyor.

Referandum sonrası geçen ilk haftada İngiltere, Avrupa Birliği ve ABD borsalarında büyük kayıplar yaşanırken dünyanın en zenginleri arasında yer alan şahısların servetlerinin önemli kayıplara uğraması dikkat çekti.

ingiltere brexit amazon microsoft

Ekonomik sarsıntı ile 1 milyar doların üzerinde kayıp yaşayanlar arasında Microsoft’un kurucusu Bill Gates ve Amazon .com’un kurucusu Jeff Bezos’da yer alıyor. 

Söz konusu kayıplar Gates ve Bezos’un şahsi servetlerinden, şirketlerin zararı ise henüz net değil. Net olan şey ise ayrılık kararı sonrası dünyanın en önemli finans merkezlerinden olan Londra’da sarsıntının uzun bir süre bitmeyeceği…

Yorumlar
Yukarı Çık