Önemli Konu

İngiltere’de Online Taciz ve ya Tehdit’in Cezası Dört Kat Arttı

Ülkemizde de tartışılan online taciz ve tehditlere karşı alınan önlemler dünyanın genel sorunu olmaya devam ediyor. İngiltere’de hali hazırda yürürlükte bulunan sanal taciz ve tehditlere karşı verilen fiili cezalar 4 katına çıkarıldı.

Ülkemizde son dönemde tartışılan ve tartışmaların yönü her ne kadar saptırılsa da online suça fiili ceza diyebileceğimiz düzenleme örneklerinden bir yenisi İngiltere’den geldi. Online taciz ve tehditlerin karşılığında verilen cezalar 4 katına çıkarıldı.

Birleşik Krallık sınırları içerisinde bundan böyle online tehdit ve ya taciz suçu işleyenler 2 yıla kadar hapisle yargılanabilecek.

Karar, TV sunucusu Judy Finnegan ve kızına twitter üzerinden tehdit mesajları yağması kararın alınmasında büyük rol oynadı. Konuyla ilgili “İnternetteki bu troller, hayatımızı zehirleyen korkaklardır.” şeklinde konuşan Adalet Bakanı Chris Grayling ise yalnızca İngiltere’nin değil, tüm dünyada ki internet aleminin durumunu özetlemiş oldu.

Ülkemizde de sıkça karşılaştığımız online tehdit ve taciz suçu hakkında gerekli düzenlemelerin bir an önce yapılmasını ümit ediyoruz.

 

Yorumlar
Yukarı Çık