İnternet

iCloud; Güvenlik Sorunları ve Son İndirimler

Son dönemde hızla yaygınlaşan bulut depolama çözümleri beraberinde bir çok güvenlik sorununu da gündeme getiriyor. Geçtiğimiz günlerde Kate Upton’ın da aralarında bulunduğu bazı ünlü isimlerin özel fotoğraflarının iCloud hesaplarından çalınarak internette yayınlanması skandalının ardından Apple ardı ardına açıklama yapmıştı. Şimdide fiyatları yeniden düzenledi.

iCloud’da yapılan fiyat indirimlerinin yaşanan skandalla ilişkili olduğunu sanmıyoruz. Muhtemelen daha önceden planlanan bir düzenleme hayata geçirildi. Fakat tüm bu skandalların ardından açıklanması fiyat ve güvenlik konularının beraber ele alınmasına yol açtı.

Apple, yaşanan güvenlik skandalını kullanıcıların şifre güvenliğine dikkat etmemelerine bağlamış ve bu konuda uyarılarda bulunmuştu. iPhone 6’nın tanıtımının yapıldığı etkinlikte bizzat Apple CEO’su Tim Cook, bu konuda kullanıcıları daha çok bilgilendireceklerini ve daha sık hatırlatmalarda bulunacaklarını belirtti. 

Şimdi gelelim iCloud’un yeni fiyatlandırmasına… 

Son haftalarda arka arkaya büyük bulut depolama sistemlerinde gidilen indirimlere iCloud’da katıldı. Artık ücretsiz üyelik ile iCloud’da 5 GB depolama alanına sahip oluyorsunuz. Yetmez derseniz 20 GB‘lık bir alana yalnızca 1 dolar ödeyerek sahip oluyorsunuz. Ama daha fazlasını istiyorum diyenler 4 dolar ödeyerek 200 GB‘lık iCloud alanına sahip olabiliyor. 

Bunların ötesinde daha profesyonel bir çözüm istiyorsanız, 500 GB alana 10 dolar, 1 TB alana 20 dolar ödeyerek sahip olabiliyorsunuz.

Son olarak belirtmek isteriz ki, internet ortamında %100 güvenlik diye bir durum söz konusu değildir. Fakat yapılan uyarılar doğrultusunda hareket ederseniz, size özel bir saldırı olmadığı sürece güvendesiniz demektir.

Yorumlar
Yukarı Çık