Diğer

Hepimizin Hayali Işın Kılıcı Gerçek Oldu

Işın kılıcı gerçek oluyor. Bilim kurgu filmlerinde görüp, şöyle bir kılıcım olsa diye iç geçirdiğimiz o kılıç sonunda gerçek oluyor. İşte detaylar.

Star Wars‘ta şövalyelerin silahı olarak karşımıza çıkan ve daha sonra çeşitli bilim kurgu filmlerinde de kendine has sesiyle hepimizi etkileyen ışın kılıcı gerçek oluyor.

Bilimsel olarak, foton partiküllerinin elektromanyetik bir alana hapsedilerek oluşturduğu yüksek ısılı bir silah olan ışın kılıcının yapılması şimdiye kadar mümkün görünmüyordu. Fakat Harvard Üniversitesi‘nden bir grup bilim adamı foton partiküllerinin sert ve toplu bir cisim gibi davranmalarını sağlayacak bir yöntem geliştirdiklerini açıkladılar. Bu da ışın kılıcının yapılabileceğini bizlere göstermiş oldu.

Şimdilik halen geliştirilme aşamasında olan bu yöntem, ilerde bize ışıktan oluşan katı cisimlerin üretilebileceğini göstermiş oldu. Ya da en azından amaç bu diyelim çünkü henüz alınması gereken çok yol var. Fakat ışın kılıcının gerçek olma olasılığı bile insanı ürpertmeye yetiyor…

Yorumlar
Yukarı Çık