Çevre Birimleri

Harici HardDisk Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Harici harddisk seçerken neye göre karar vermemiz gerektiğine ve tavsiye edebileceğimiz markaların ürünlerine hep birlikte göz atıyoruz.

Depolama birimleri fotoğraf ve video kullanımının artmasıyla birlikte önemli bir gereksinim halini aldı. Peki özellikle yedekleme ve kişisel veri taşıma için kullandığımız harici harddisk seçiminde nelere dikkat etmeliyiz?

Depolama birimlerinde markanın önemi büyüktür. Bunun en önemli sebebi ise ürün kalitesinin üreticilere göre farklılık göstermesidir. Birçok çevre birimine göre ucuz olarak nitelendirebileceğimiz harici diskler aslında fiyatından çok daha önemli cihazlardır. Çünkü içerisinde sakladığınız, fotoğraf, video, belge veya filmlerinizin kaybolma ihtimali sizi sıkıntıya sokabilir.

Harici HDD seçiminde dikkat edilecek noktalar;

  • Kullanım amacı

Kullanım amacından kasıt aslında harddisk boyutu seçimidir. Yani 2,5 inch küçük tip mi yoksa 3,5 inch büyük tip mi alacaksınız? Bunu baştan belirlemenizde fayda var. 3,5 inch harici diskler çalışmak için ek bir adaptöre ve güce ihtiyaç duyduğu için taşınabilir olmaktan ziyade yedekleme için kullanılabilirler.

2,5 inch harici diskler hem yedekleme hemde taşıma için daha uygundur. Tabii performans, kapasite ve fiyat olarak 3,5 inch harici disklere göre farklılık gösterirler. Bu yüzden 3,5 inch yada 2,5 inch seçimini baştan yapmakta fayda var.

  • Fiyat

Fiyatlandırma genelde kapasite ve boyuta göre yapılıyor. Sizinde seçiminizi bu doğrultuda yapmanız gerekiyor. Eğer sadece yedekleme amacıyla harici disk alıyorsanız 2,5 inch düşük kapasiteli bir harici HDD yerine 3,5 inch daha yüksek kapasiteli bir harici HDD tercih etmeniz daha uygun olacaktır.

  • Okuma/Yazma hızları

PC sistemleri için kullandığımız harddisklerden ziyade harici harddisklerde okuma yazma hızına özellikle dikkat etmek gerekmiyor. Önemli değildir demiyorum fakat pekte belirleyici bir etken değildir. Eğer sizin için özel ve önemli bir durum olup, yüksek kapasiteli veri taşıma işlemi yapacaksanız, 2,5 inch taşınabilir SSD’lere göz atmanızı öneririm. Çünkü bunlar bahsettiğimiz disklerden kat kat yüksek okuma / yazma hızlarına sahipler.

  • Marka

Harddisklerde marka, belirleyici ana unsurdur. Çünkü kompakt yapıya sahip veri depolama üniteleri, hangi markanın ürünü olduğuna göre değerlendirilir. Harici disklerin dış kısımlarından bahsetmiyorum. Veri depolama ünitesinin markası önemlidir.

Bu başlık altında bizim önerebileceğimiz markalardan örnekler verebiliriz.

Kendi veri depolama birimlerini kullanan markalar her zaman önceliğimiz olmalı. Mesela Western Dijital (WD) yada Seagate…

Western Dijital (WD)

Gerek 2,5 inch taşınabilir, gerekse 3,5 inch yedekleme üniteleri bulunan WD’nin ilk tercihimiz olduğunu belirtelim. Hem fiyat hemde performans konusunda harici disk alacakların ilk bakması gereken markalardan birisi…

SeaGate

SeaGate’te WD gibi sektörün önde gelen markaları arasında yer alıyor. Zengin ürün yelpazesine göz atmakta fayda var.

Toshiba

Toshiba konusunda pek anlatmaya gerek yok. Harici harddisk alanında da işinize yarayacak seçeneklere sahip olduğunu belirtelim yeterli.

Harici Harddisk Alırken Gereksiz Olabilecek Özellikler

Normal kullanıcılar için gereksiz olabilecek bazı özelliklerden de bahsedelim. Bunlar, depolama birimlerinin fiyatını çok yükselten fakat kullanıcıya faydası olmayacak özellikler olarak tanımlanabilir.

Mesela “Network” veri depolama birimleri normal bir kullanıcı için gereksizdir. Yanlış anlaşılmasın, network veri depolama müthiş bir özelliktir. Fakat film arşivi oluşturmak gibi yedekleme amaçlı kullanılan harici disklerinizde ethernet girişine çokta gerek yoktur. Bu da fiyatın neredeyse ikiye katlanmasının önüne geçecek bir detay.

7/24 NAS depolama gibi harddisk özellikleri normal bir ev kullanıcısı için gereksiz sayılabilecek özellikler arasında yer alıyor. Veri depolama biriminizi bir NAS server olarak kullanmayacaksanız, ki bu birçok normal kullanıcı için gereksiz bir durumdur, NAS birimleri veya bu özellikteki 7/24 HDD’leri tercih etmek fazla harcama demek olacaktır.

Yorumlar
Yukarı Çık