Gündem

Hamas, İsrail Drone’larına Göz Açtırmıyor

İsrail’in Gazze’de uyguladığı katliam sürerken global medya suskunluğunu koruyor. İsrail ise bilinen bir savaş taktiği olrak kayıplarını gizleyerek kendi kamu oyunu rahatlatmaya çalışıyor. Fakat internette dolaşıma sokulan videolar İsrail kayıplarını gözler önüne seriyor.

Yaklaşık bir aydır İsrail’in Gazze’ye karşı başlattığı soykırımda 1000’in üzerinde Filistin’li hayatını kaybederken 6000’in üzerinde yaralı olduğu söyleniyor. Öte yandan yüzbinlerce kişinin elektriksiz, ilaçsız ve barınaksız kalması daha derin trajedilerin oluşmasına yol açıyor. İsrail ise 40 kadar askerini kaybettiğini açıklarken, Hamas 80’den fazla İsrail askerinin öldürüldüğü bilgisini paylaşıyor.

İsrail, konuyla ilgili global medya karartmasına devam ederken internet ortamında yayılmaya çalışan bilgiler İsrail’in savaş kayıplarının aslında söylenenden daha fazla olduğunu ortaya koyuyor. 

Herkes İçin Teknoloji ekibi olarak teknoloji haberlerini sizlere ulaştırmaya gayret ederken bir yandan da İsrail zulmüne karşı ve uygulanan karartmalara karşı bize ulaşan bilgi ve videoları sizlerle buluşturmaya çalışacağız. Maksadımız bu bilgilerin internette dolaşımda kalması ve mümkün olduğunca fazla insan tarafından görülmesidir.

Bildiğimiz gibi İsrail’in Hamas karşısında mutlak bir teknolojik üstünlüğü söz konusu. Ve bu üstünlüğü sonuna kadar kullanmaya çalışıyor. Drone‘lar da İsrail’in bilgi toplamak amaçlı aktif kullandığı araçlardan bir tanesi. Hamas, İsrail’e ait droneları imha ettiklerini duyururken bir tanesinin videosunu da internete yüklemeyi ihmal etmemiş.

Videoya geçmeden önce, Hamas’ın askeri kanadı İzzettin El-Kassam Tugayları‘nın da kendilerine ait bir insansız hava aracı olduğunu ve buna Ebabil-1 adını verdiklerini de belirtelim. El-Kassam Tugaylarının internette bazı kanallarla yaptıkları açıklamalara göre Ebabil-1 İsrail semalarında bir kaç uçuş gerçekleştirip bilgi toplama amacıyla kullanıldı ve sağlam bir şekilde evine dönmeyi başardı.

İşte Hamas’ın imha ettiği İsrail Drone’larından bir tanesi…

 

Yorumlar
Yukarı Çık