İnternet

Hackerların Yeni Gözdesi Ransomware’ler

Hackerların yeni gözdesi, girdikleri bilgisayarların dosyalarını şifreleyerek şantaj karşılığı para almalarını sağlayan Ransomware’ler oldu.

Bulaştıkları bilgisayarlardaki dosya ve verileri şifreleyerek ulaşılmasını engelleyen ve para karşılığında açtıkları bu yazılımlardan muzdarip olan insan sayısı gün geçtikçe artıyor. Ransomware olarak adlandırılan bu yazılımlar sayesinde şimdiden milyonlarca dolar hackerların eline geçmiş durumda.

Daha önce dolaşımda olan Cryptolocker‘ın çökertilmesinden kısa süre sonra Cryptowall adlı yeni bir yazılım onun yerini almış gibi gözüküyor. Şimdiden 625 bin bilgisayarı ele geçirdiği ve 5.25 milyardan fazla dosyayı şifrelediği tahmin ediliyor. Özellikle kaynağı belirsiz mailler ve zararlı web sitelerden bulaşan bu program bulaştığı bilgisayara, kendisinin kullanacağı zararlı bazı yazılımlar indirmeye başlıyor. Hatta sadece bilgisayarınızdaki veriler değil, bulut depolamanızdaki verilere bile ulaşıp şifreleyebiliyor. Şifrelenen dosyaları kurtarabilmeniz için ya anahtarı öğrenmeniz, ya da bitcoin üzerinden 500$ gibi bir mebla ödeyip açtırmanız gerekiyor.

Cryptowall’ın en çok görüldüğü ülke 253 bin bilgisayar ile ABD olurken, Vietnam 66 bin, İngiltere 40 bin, Kanada 32 bin ve Hindistan 22 bin bilgisayar ile bu yazılımdan etkilenen diğer ülkeler olmuş durumda. Cryptowall gibi kötü amaçlı yazılımlardan etkilenmemek için kaynağına güvenmediğiniz e-postaları açmamanızı ve zararlı olduğundan şüphelendiğiniz sitelere girmemenizi öneriyoruz.

Yorumlar
Yukarı Çık