İnternet

Hackerlar Ünlülerin Mahrem Fotoğraflarını Yayınladı

Bulut sistemlerinin güvenlik zaafiyetleriyle ilgili birçok haber ve değerlendirme yayınlanmıştı. Fakat dün gece yaşanan olay durumun vehametini bir kez daha ortaya koydu. Hackerlar, dünyaca ünlü bazı isimlerin mahrem fotoğraflarına ulaşarak bazılarını internette dolaşıma soktu. İşte detaylar.

“Bulut” depolama sistemlerinin yaygınlaştığı son dönemde güvenlik zafiyetleri de ortaya çıkmaya devam ediyor. Güvenilirlikleri tartışılan bulut depolama sistemlerinin daha önce de bazı skandallarla gündeme geldiğini hatırlıyoruz. Fakat dün gece yaşanan olay durumun ne kadar vahim olduğunu ortaya koydu. Aralarında Kate Upton, Ariana Grande ve Jennifer Lawrence gibi ünlülerin de bulunduğu bir çok ünlüye ait mahrem fotoğraf ve videolar hackerlar tarafından yayınlandı. Görüntülere ünlü isimlerin kullandığı bulut depolama sistemi hesaplarından ulaşıldığı belirtiliyor. Hackerlar ayrıca mahrem fotoğraf ve videolarına ulaştıkları ünlülerin listesini yayınlamayı da ihmal etmedi.

Görüntüler internette hızla yayılırken ünlüler konuya sözcüleri aracılığıyla cevap verdi. Kimisi görüntülerin sahte olduğunu söylerken kimi de gereken müdahaleyi yapacaklarını ve sorumluları bulacaklarını belirttiler. Olayın sorumlularına ulaşılabilir mi bilemiyoruz fakat bu olay “bulut” sistemlerine olan güveni bir kez daha sarstı diyebiliriz.

Yorumlar
Yukarı Çık