Donanım

Graphics CoreNext Mimarisine Sahip Tüm AMD Ekran Kartları DirectX 12 Destekli

AMD’den yapılan açıklamaya göre Graphics CoreNext mimarisine sahip bütün ekran kartları DirectX 12’yi destekleyecek.

AMD ürün müdürü Devon Nekechuk, Grafiklerin 30. Yılı adlı etkinlikte yaptığı açıklamada, önümüzdeki sene sonuna doğru çıkacak olan DirectX 12‘yi, Graphics CoreNext mimarisiyle üretilen bütün kartların destekleyeceğini bildirdi. AMD bir yandan kendisinin geliştirdiği Mantle ile meşgul olurken, diğer yandan kullanıcılarına DirectX konusunda da en günceli sunmayı hedefliyor.

DirectX 12, AMD’nin Mantle ile hedeflediği gibi sistem kaynaklarını olabilecek en yüksek verimlilikte kullanırken, işlemci bağımlılığını azaltarak grafik işlem biriminden dah yüksek şekilde faydalanmayı hedefliyor. Yayınlanan bazı demolara göre DirectX 12, yerini alacağı DirectX 11’e göre aynı güç tüketiminde sistemin %50 daha fazla performans göstermesini, ya da aynı performansı %50 daha az güç tüketerek göstermesini başarıyor.

Gelelim bu mimarinin hangi kartlarda bulunduğu ve elimizdeki kartların DirectX 12’yi destekleyip desteklemeyeceğine. Graphics CoreNext mimarisi, Radeon HD 7000 serisi, OEM olarak kullanılan HD 8000 serisi ve RX 200 serisi kartların yanı sıra Temash, Kabini, Kaveri, Beema ve Mullins serisi Fusion işlemcilerindeki dahili grafik ünitelerinde bulunuyor. PS4 ve XBOX One‘da kullanılan grafik işlem birimlerinde de bu mimari bulunmakta.

Yorumlar
Yukarı Çık