Mobil

Google Play Store’a Parmak İzi Özelliği Geldi!

Android uygulama mağazası Google Play Store uzun zamandır konuşulan parmak izi özelliğine gelen güncellemeyle kavuşuyor.

En son güncellemesiyle tasarımında büyük ölçüde yenilikler yapan Google Play Store, Android 6.0 Marshmallow ile uyumlu hale gelmişti. Fakat bunun yeterli olmayacağını düşünen Google yetkilileri, Google Play Store için uzunca bir süredir konuşulan parmak izi özelliğini aktif hale getirdi.

iPhone 5s ile birlikte Apple firması, parmak izi okuyucusu Touch ID ile mobil sektörde yeni bir devrim yapmıştı. iPhone 5s ve üstü modellerde bulunan Touch ID sayesinde birçok uygulamayla beraber App Store‘dan uygulama indirme işlemlerinde şifre girmeden parmak izi ile işlem yapılabiliyor.

Google biraz geç de olsa bu özelliğin bir benzeriyle kullanıcıların karşısına çıkıyor. Google Play Store’a yeni bir güncelleme getiren yetkililer, parmak izi okuyucusu olan ve Android 6.0 Marshmallow ile çalışan Android cihazlarda mağazadan satın alma işlemlerini parmak izi okuyucusu ile yapılmasını sağlıyor.

Şu an piyasada bu kriterlere uyumlu iki telefon yer alıyor. Bu telefonlar Huawei Nexus 6P ve LG Nexus 5X. Diğer telefonlarda parmak izi teknolojisi olsa bile Android 6.0 Marshmallow güncellemesini henüz alamayacağı için bu özelliği kullanamıyor.

Android üzerinde yaptığı yenilik ve güvenlik güçlendirmeleriyle kullanıcı beğenisi kazanan Google, bakalım bu defa nasıl tepkiler alacak.

 

Yorumlar
Yukarı Çık