Mobil

Google Play’deki Uygulamalar Artık Ücretsiz Olmayacak

Google Play’de yer alan ücretsiz uygulamaların bir çoğu “uygulama içi satın alma” sistemiyle çalışıyor. Avrupa Birliği Komisyonu’nun kararıyla artık bu uygulamalar “ücretsiz” sınıfına girmeyecek.

Google Play Store‘da yayınlanan ücretsiz uygulamaların bir çoğu bildiğiniz gibi uygulama içi satın alma yöntemiyle para kazanıyorlar. Android’li cihazların uygulama mağazası Google Play, artık oyun içi ya da uygulama içi satın alma yöntemi kullanan uygulamaları ücretsiz olarak lanse edemeyecek.

Avrupa Birliği Komisyonu‘nun aldığı yeni kararlar doğrultusunda Eylül ayı itibariyle Google Play’de ücretsiz ibaresiyle sunulan uygulama sayısında büyük bir düşüş bekleniyor. Kararların yalnızca Avrupa bölgesinde bağlayıcı olacağı bilinirken, global çapta bir değişikliğe gidilme ihtimali de bulunuyor.

ABD’de Federal Ticaret Komisyonu (FTC)‘nun Amazon ve Apple‘a konuyla ilgili kestiği cezalar, lanse edilen ücretsiz uygulamalar konusunda şirketleri daha dikkatli olmaya itiyor.

Apple’ın da yıl sonunda yayınlanması beklenen iOS 8‘de uygulamaların ücretsiz olarak tanımlanması konusunda düzenlemeye gitmesi bekleniyor.

Yukarı Çık