İnternet

Google, Kablosuz Fiber Üzerinde Çalışıyor

Google’ın FFC’ye yaptığı başvuruyla kablosuz Fiber üzerinde çalıştığı ortaya çıktı.

Google‘ın, bir süredir ABD‘nin bazı bölgelerinde Fiber internet sağlayıcılığı yaptığı biliniyor. Son dönemde ortaya atılan dedikodular ise Google’ın fiber bağlantıyı kablosuz olarak dağıtma üzerinde çalışmalar gerçekleştirdiği yönündeydi. Google’ın FFC‘ye yaptığı başvuru ise bu dedikoduları kanıtlar nitelikte.

FFC’ye yapılan başvurunun ardından ortaya çıkan bilgilerle birlikte Google’ın, 5.8 GHz, 24.2 GHz, 71-76 GHz, 81-86 GHz frekansları üzerinden kablosuz fiber bağlantı aktarımı üzerinde çalıştığı ortaya çıkmış oldu. Google’ın bu kadar yüksek frekansa geçmesiyle ortaya çıkan sorunları nasıl aşacağı ise merak edilen bir diğer konu. Zira frekans hızı yükseldikçe bağlantının ulaşılabilirlik mesafesi ciddi anlamda kısalmakta.

Ortaya çıkan bilgiler ışığında iki ihtimal akıllara geliyor. Birinci ihtimal belli bölgelerdeki kullanıcılara bu servis sağlanarak testlere başlanması olurken, ikinci ihtimal ise uzun zamandır dedikoduları yapılan Google’ın kendine özel kablosuz ağ sistemi oldu. Durumun önümüzdeki aylarda netleşebileceğini tahmin ediyoruz.

Yorumlar
Yukarı Çık