İnternet

Google, Aramalardan Ajans Tekrarlarını Çıkaracak

Dünyanın en popüler arama motoru Google, içerik üreticilerini sevindirecek bir hamleye hazırlanıyor. 

Google, yakın zamanda arama sonuçlarına doğrudan etki edecek bir hamleye hazırlanıyor.

Yeni düzenleme ile haber ajanslarından alınan ve direkt olarak yayınlanan içerikler aramalarda görünmeyecek. Bu durumun ülkemize has olmadığını, tüm dünyada geçerli olacağını da belirterek devam edelim.

Düzenlemeden biraz bahsetmek gerekirse, ülkemizde genellikle haber yayını yapan siteler, günlük haberlerini büyük haber ajanslarından alır. Bir çoğu da bu haberleri hiç değiştirmeden yayınlar. Bazen başlıklarda değişiklik yapılır ama içerikler aynen kalır.

Bunların en bilinenleri arasında Anadolu Ajansı, Doğan Haber Ajansı ve İhlas Haber Ajansı’nı sayabiliriz. Bu ajanslara üye olan haber siteleri, yayınlanan haberleri direkt olarak kopyalayarak kendi platformlarında yayınlarlar. Akabinde de Google arama sonuçlarında ve Google News bölümünde görünürler.

Yapılacak düzenleme sonrasında bu durumun değişeceği belirtildi. Artık kopyalanarak yayınlanan ajans haberleri google aramalarında “kopya” muamelesi görecek ve görünmeyecek. Google News kısmına da bu içerikler dahil edilmeyecek.

Peki bu durum neyi değiştirir?

Bu durum, içerik üretmeden içerik üreticilerinden daha öne geçen ve haksız rekabete yol açan sistemin değişmesi demek.

Birkaç yıl öncesinde Google, Google News kısmından bazı dev haber portalları kaldırılmış ve bir uyarı yapılmıştı. Fakat bu problemin nihai çözümü sonunda algoritma değişikliği ile çözülecek.

Umarız bu değişiklik kısa süre içerisinde devreye girer.

Yorumlar
En Başa