Önemli Konu

Gelecek İçin Bilişim

Teknolojinin hızla geliştiği bir dönemde üretici tarafta olmakla tüketici tarafta olmak arasındaki keskin farka bizlerde dikkat çekelim.

Teknoloji üretimi, genellikle sadece donanım ve sanayi olarak anlaşılıyor olsa da bunun büyük bölümünün yazılım olduğu gerçeğini hiçbir zaman aklımızdan çıkamamamız gerekiyor. Bu konulara değinirken ilk akla gelen 2014’te Maliye Bakanı’nın “1 adet iPad, 1,4 ton domates ile aynı fiyat.” sözleri geliyor.

Bilişim başlığı altında birçok konudan bahsetmek mümkün fakat biz bu yazımızda özellikle yazılım üzerinde duracağız. Yazılım geliştirmenin ve öğrenmenin önemi henüz ülkemizde ve dünyada tam olarak kavranabilmiş değil. Bu süreci hızlı atlatan toplumların ise geleceğin dünyasına yön vereceğini tahmin etmek güç değil.

Daha somut cümleler kuracak olursak, kullandığımız tüm teknolojik cihazların kullandıkları yazılımları, onların düşünce sistemi olarak değerlendirelim. Yani sizin elinizde fiziksel olarak en gelişmiş makineler olsa dahi, bunların ne yapacaklarını bilmesi ancak yazılımla olur.

Yazılımların öğrenilip yerinde ve verimli kullanılabilmesi için nesillerin bu işin önemini anlaması ve bu yönde kendilerini geliştirmeleri gerekiyor. Buda dünden bugüne olabilecek bir iş değil. Yetiştirilmesi gereken bir, hatta birkaç nesil gerekiyor.

Ne demek istiyoruz?

Programlanmış bir bilgisayarı, yazılan programların sınırları dahilinde kullanmayı öğrenmekten bahsetmiyoruz. Yani Windows kullanmayı öğrenmek kolaydır. Peki işletim sistemini bizler yapabiliyor olsaydık? Yani sınırları belirleyen ve bu işletim sistemini üreten olsaydık? İşte o zaman bu oyundaki konumumuz tamamen değişmiş olurdu.

Bu cihazlar tabiiki farklı üretim ve iş yönetimi gibi konularda kullanılıyor ve kullanılmalı da. Bunun yanı sıra bu yazılımların üretiminde söz sahibi de olunmalı ki bu konuda dışarıdan alımlar azaltılabilsin. İşte tam da bu yüzden kodlama eğitimi henüz ciddiyetini kavrayamadığımız kadar önemli bir konu.

Bilişim Eğitimini Teşvik Etmek

Bu kısımda yukarıda anlattıklarımızı ilgili insanlara aktarmaya çalışan, kodlamanın önemini, yazılım eğitiminin gerekliliğini vurgulayan ve bunu gönüllü olarak yapan bir platformdan örnek vereceğiz.

Özellikle Arduino, Raspberry gibi kompakt bilgisayarların programlanması ve bunlar kullanılarak üretilebilen projeler konusunda meraklılarını sürekli olarak bu mecrada üretmeye çağıran ve yönelendiren bir platform olan Bilişim Hocası, aslında anlatmak istediğimiz yazılım öğrenmeye teşvik eden topluluklardan birisi.

Sektördeki gelişmeleri, teknoloji dünyasından haberleri ve bilişim eğitimi konusunda dökümanları paylaşan platform, düzenlediği hediye çekilişleriyle de takipçilerini teşvik etmeyi ihmal etmiyor.

Bu tür çalışmaların artması dileğiyle yazımızı burada sonlandıralım. Ve Bilişim Hocalarına büyük iş düştüğünü birkez daha hatırlatmış olalım.

Comments
To Top