İnternet

Firefox’un Mucidi Mozilla’dan 76 Bin Kullanıcı Bilgisi Sızdı

Firefox’un geliştiricisi Mozilla’nın geliştiricilere özel sitesinde son bir aydır kullanıcıların e-posta ve şifrelerinin 3. şahıslara açık olduğu saptandı.

Mozilla Developement Network (MDN) kullanıcılarının e-mail ve şifrelerinin açıkta kaldığı sitenin yöneticileri tarafından açıklandı. Site yönetimi sunucuda kötü niyetli bir aktivite saptanmadığını söylerken açık edilen bilgilerin kopyalanmadığı garantisini veremiyor.

Bir geliştiricinin iki hafta önce sitenin veri tabanındaki temizleme işlevinin çalışmadığını keşfetti ve rapor etti. Sorunun tespitinin hemen sonrasında veritabanının ilgili bilgi döküm dosyası silindi.

Öte yandan MDN yönetiminin açıklamasına göre açığa düşen şifrelerin kriptolu olması bunların direkt olarak kullanılmasına engel. Yani birileri bu bilgilere erişmiş olsa bile bu bilgiler tek başlarına hesapların kullanılması için yeterli olmayacak.

Konuyla ilgili kullanıcılardan özür dileyen MDN yönetimi benzer sorunların ortaya çıkmaması için tüm önlemleri alacaklarını belirtti.

Yorumlar
Yukarı Çık