İnternet

Facebook, Twitter’a Benzeyecek

Facebook'un Twitter benzeri bir Popüler Konular yani Trend Topic sistemi üzerinde çalıştığı ortaya çıktı.

Uzunca bir süre önce hashtag (#) sistemini devreye sokan Facebook, giderek Twitter'a benzeme ya da Twitter özelliklerini de bünyesine katma eğilimi gösteriyor.

Aslında uzunca bir zamandır Facebook'ta kullanılan bir popüler konu sistemi var. Fakat bu sistem Twitter'daki gibi işlemiyor. Hashtaglerle Facebook'ta belirttiğiniz kelime veya konuları aramalarda bulmanız daha kolay oluyor. Fakat her kullanıcı Ana Sayfasında o an hangi konuların popüler olduğunu göremiyor.

Değişiklikte işte burada yaşanacak. Yani artık her kullanıcı, ana sayfasının bir köşesinde o an yada o gün hangi konuların bölgesinde yada dünyada daha çok konuşulduğunu veya öne çıkarıldığını görebilecek ve tartışmalara katılabilecek. 

Yapılan çalışmaların Facebook'ta kullanılacak Trend Topic sisteminin 5 farklı kategoriye ayrılacağı yönünde olduğu ortaya çıktı. "Tüm Haberler", "Politika-Siyaset", "Eğlence", "Spor" ve Bilim-Teknoloji" olarak ayrılacak konuların popüler başlıkları kullanıcılara isteği doğrultusunda gösterilecek.

 

 

Facebook bu hamlesiyle, artık senelerdir kullandığı ve kullanıcıların sıkılmaya başladığı klasik sistemden biraz olsun uzaklaşmış olacak. Fakat Facebook'un yapısı gereği uygulanan gizlilik kurallarının bu sisteme nasıl yansıyacağı henüz ortaya çıkmış değil. Örnek verecek olursak sizin gönderileriniz sadece arkadaşlarınız tarafından görülebiliyorsa, dünya çapında konuşulan bir konuda bir gönderi paylaşmanız halinde tartışmaya nasıl katılmış olacaksınız? Facebook'un bu sorunu nasl çözdüğünü de ilerleyen dönemlerde göreceğiz.

Yorumlar
Yukarı Çık