Önemli Konu

Facebook’ta Videoları Otomatik Oynatma Özelliğini Nasıl Kapatırız?

Dünyanın en büyük sosyal ağı Facebook’un geçtiğimiz günlerde devreye soktuğu videoları otomatik oynatma özelliği bir çok kullanıcının canını sıktı. Peki bu özelliği nasıl devre dışı bırakabiliriz. İşte detaylar…

Facebook’un videoları otomatik oynatma özelliği anasayfamızda gezerken gördüğümüz her videonun otomatik olarak oynatılmaya başlanmasını sağlıyor. Bu da bir çok kullanıcının izlemek istemediği videoların bile çalınmaya başlanmasına yol açıyor. İzlenmek istenmeyen videoların açılması bir yana özellikle mobil kullanıcılarda bu özellik internet kotanıza da zarar verecek nitelikte. 

Peki masaüstü ve mobil cihazlarımızda Facebook’un “Videoları Otomatik Oynatma” özelliğini nasıl kapatabiliriz?

 

Masaüstü cihazlarda Facebook videoları otomatik oynatma özelliği kapatma;

Facebook sayfanızda sağ üst köşeden ayarlara gidiniz. Ayrlarda sol sütunda en altta “Videolar”a tıklayın. Şimdi sağ taraftan “Videoları Otomatik Oynat” seçeneğini “Kapalı” olarak değiştirin. 

Bu şekilde artık Facebook’ta dolaşırken gördüğünüz videolar siz açmadıkça oynatılmaya başlanmayacak.

 

Android’de Facebook videoları otomatik oynatma özelliğini kapatma;

Facebook uygulamanızı açıp sağ üstte üç çizgili simgeye tıklayın. Oradan “Ayarlar”a girin. Ayarlardan “Videoları Otomatik Oynat” seçeneğini “Kapalı” olarak işaretleyin. İşte bu kadar. Böylece artık videolar siz istemedikçe otomatik oynatılmayacaktır.

 

iOS’ta Facebook videoları otomatik oynat özelliğini kapatma;

iPhone ve iPad’inizde bunu Genel Ayarla’dan değiştirebiliyorsunuz. Genel Ayarlar’a gidin. Oradan Facebook’a sonrasında da Ayarlar’a gelin. Burada Videoları otomatik oynatma işlevini “Kapalı” konuma getirmeniz mümkün. Böylece videolar artık siz istemeden yüklenmeye başlamayacaktır.

 

Ayrıca Android ve iOS’ta bu seçeneği yalnızca Wi-Fi ağına bağlıyken otomatik oynatma seçeneğini kullanabilirsiniz. 

Yorumlar
Yukarı Çık