İnternet

Facebook Profilinize Kim Bakmış?

"Facebook profilinize kim bakmış? Tıklayın öğrenin !" gibi bazı eklentilerin ortalarda halen dolandığı şu günlerde bu konuya değinmekte yarar gördük. Gerçekten profilinize kimlerin baktığını öğrenmenin bir yolu var mı?

Google'da ya da facebookda arama yaptığınızda birçok çelişkili bilgi ile karşılaştığınız konunun özüne inelim biraz. Facebook gibi bir sosyal ağda, profilinize kimlerin baktığını öğrenebileceğinizi söyleyen uygulamalar gayet revaçta. Ve daha da ilginci bir çok kişi bu uygulamalara gözü kapalı güvenip inanır durumda. Yeni furyamız da facebook profiliniz ile ilgilenenleri öğrenmeniz için size bazı yol ve yöntemler öğreten klavuzlar.

Şimdi gelelim işin gerçeğine. Facebook profilinize bakanı öğrenmenin bir yolu var mıdır sorusunun basit cevabı : YOK !!! Neden yok ve neden olamaz. Hayallerinizin yıkıldığının farkındayım. Ama gerçekçi olmayı tavsiye ederim.

Facebook'da her site gibi yönetimi olan, istatistiklerini tutan, site içerisinde yapılan tüm hareketleri anında arşivleyen ve isterse anında arşivinden ulaşabilen bir site. Ne kadar büyük olursa olsun çalışma mantığı herhangi bir site ile hemen hemen aynı. Hal böyle iken sizin herhangi bir uygulama ya da herhangi bir yöntem ile facebookun istatistiki verilerine ulaşabilmenizin tek yolu facebook yönetimi tarafından size sağlanacak bir olanaktan geçer. Fakat böyle bir olanak Facebook tarafından hiç bir zaman açıklanmadı. Facebook, topladığı verileri kendini geliştirmek adına kullanıyor olabilir. Ama kesinlikle ve kesinlikle bunları kullanıcılarıyla paylaşmak namına herhangi bir adım atmış değil. Atmak zorunda da değil. Bu verileri size sağlayabileceğini söyleyen uygulamalar, klavuzlar ve ya şahıslar kesinlikle doğruyu söylemiyor. Bunu iyi anlamalı, kabullenmeli ve bu tip uygulamalardan derhal vazgeçmeliyiz. 

Bu tip uygulamalar da, sizin verilerinizi reklam, veri toplama, dolandırıcılık, facebookta sizin yapmadığınız işlemleri hesabınızla yapabilmek gibi amaçlarla bu yalanı kullanıyor ve kullanıcıları yanıltıyorlar. Eğer halen facebook hesabınıza tanımlı böyle bir uygulama varsa hemen kaldırın ve itibar etmeyin lütfen…

Yorumlar
Yukarı Çık