İnternet

Facebook Engelliler İçin Fotoğrafları Okuyacak!

Facebook, geliştirdiği bir yapay zeka teknolojisi sayesinde artık fotoğrafları tanıyabilecek. Bu özellikle engelliler için Facebook çok daha kullanışlı olacak.

Uzun bir süredir yapay zeka üzerine yaptığı çalışmalar sonucunda Facebook amacına ulaşmayı başardı. Şirketin CEO‘su Mark Zuckerberg geliştirilen bu teknolojiyi profilinde paylaştı.

Şuanlık geliştirme aşamasında olan yapay zeka teknolojisi, şimdiden başarılı sonuçlar verdi. Görme engeli olan kişiler için bu engeli kaldırmak amacıyla yapılan bu teknoloji, paylaşılan bir fotoğrafın içinde ne olduğunu sesli olarak anlatıyor.

Fotoğraflara yapılan yorum ve beğenileri de sesli olarak aktaran teknoloji fotoğrafları “ağaç, gökyüzü, yakın çekim” gibi açıklayıcı kelimeler ile kullanıcıya bildiriyor.

İşte Zuckerberg’in paylaştığı teknolojinin videosu;

 

I’m inspired by this video about our artificial intelligence research at Facebook.Our AI can now look at a photo, figure out what’s in it and help explain it to you. This is especially helpful if you’re blind or can’t see the photo. We see AI as helping computers better understand the world — so they can be more helpful to people.We’re still early with this technology, and you can already start to imagine how helpful it will be in the future.

Posted by Mark Zuckerberg on 3 Kasım 2015 Salı

Yorumlar
Yukarı Çık