Gündem

Facebook, Apple, Google Gibi Teknoloji Devlerinden ABD’ye Sert Uyarı

Özellikle Apple'ın arka arkaya açıklamalar yaparak hükümeti uyardığı şifreleme ve veri güvenliğiyle ilgili atılan adımlarda dikkatli olunması konusunda bu kez tüm teknoloji devleri birleşti.

Dünyanın en büyük teknoloji şirketleri, ABD Hükümeti'nin veri güvenliğine ilişkin yüeüttüğü politikalardan memnun olmadığını, hükümetin bu konularda baskıcı bir tutum izlememesi gerektiğini belirten bir uyarı mektubu yayınladı.

Apple, Google, Microsoft, Facebook ve Twitter gibi şirketler, Obama'nın veri paylaşımı ve şifreleme sistemlerinin zayıflatılmasına yönelik politikalarına karşı ortak bir duruş sergiledi.

Enformasyon Teknolojileri Endüstri Konseyi ve Yazılım ve Enformasyon Endüstrisi Kurulu tarafından yazılan mektup, Apple, Google, Microsoft gibi dünyanın verisini elinde bulunduran teknoloji devlerini temsilen yazıldı. Mektupta; "Şu an kullanılabilir ve işlevsel olan şifreleme sistemlerinin engellenmesine yönelik yürütülen herhangi bir politikanın karşısındayız." mesajı verildi.

"Bu şekilde davranmak enformasyon ve iletişim teknolojisi ürünlerinin hizmetlerini ve cihazlarını saldırılara daha açık hale getirecek ve bizlere ve ürünlerimize güvenen, kişisel bilgilerinin güvende olduğuna dair bizlere güveni olan kullanıcılarımıza zarar verecektir." denirken Obama'nın "sosyal ağlarla ilişkisi tespit edilen bir teröristin telefon numarası ve bilgilerinin ulaşılmaz olmasının sorun olduğu" konusundaki açıklamasına binaen, "bunu çözmenin yolu şifreleme sistemlerinin zayıflatılması değil, ortak bir çalışma zemininin oluşturulmasıdır" dendi.

Cisco ve Yahoo gibi firmaların da söz konusu politikalara karşı çıktığı belirtilirken Hükümet kanadından nasıl bir tepki verileceği henüz net değil. Özellikle NSA'in kişisel verilere yasal olmayan yollardan ulaşmasının ortaya çıkması hükümetin işini zorlaştıracak gibi görünüyor.

Yorumlar
Yukarı Çık