Mobil

Ezeli Rakipler Karşı Karşıya; iPhone 6, Galaxy S6 ve One M9 Hız Testi

Apple’ın iPhone 6’sı, Samsung’un Galaxy S6’sı ve HTC’nin One M9’u hız testinde kapıştı. Bakalım hangisi galip geldi?

Üst seviye akıllı telefon denince akla gelen ilk marka ve modellerden olan iPhone 6, Galaxy S6 ve One M9’un meziyetleri normal bir telefon kullanıcısına fazlasıyla yetecek düzeyde. Peki en iyisini isteyenler aradaki farkı nasıl anlayacak?

Galaxy S6, iPhone 6 ve One M9 ile yapılan hız testine geçmeden önce bir kaç noktaya değinmekte yarar var. Bunlardan birincisi Android işletim sistemli cihazların iOS’lu cihazlardan farklı çalıştıkları. Dikkat ettiyseniz Android’li cihazların donanımları her zaman daha güçlü olur fakat bir iPhone kadar performans veremez. Bunun yegane sebebi yazılım üstünlüğüdür. İkinci konu ise Android’li cihazlardaki arayüz ve uyum… Bu da Galaxy S6 ve One M9 arasındaki farkı ortaya koyuyor. Her ikiside Android’li telefonlar olmasına rağmen ve her ikisinde de güçlü donanımlar bulunmasına rağmen cihazların performanslarında keskin bir ayrımın olması genel olarak bu sebebe dayanıyor. Yani kısaca, testlere bakarken “yazılım” konusunu kafamızın bir kenarında hep tutmamız gerekiyor.

Şimdi gelelim yapılan teste; hız testi olarak tanımlayabileceğimiz bu çalışma sonucunda One M9’un bizleri hayal kırıklığına uğrattığını söylemek mümkün. Öte yandan yukarıda değindiğimiz yazılım meselesi sebebiyle iPhone 6’nın donanımsal olarak kendinden çok daha güçlü olan Galaxy S6’yı nasıl zorladığını açıkça görebiliyoruz. iPhone 6, Galaxy S6 ve One M9 kapışmasını aşağıdan izleyebilirsiniz…

Yukarı Çık